;
Další významný český dodavatel ERP řešení si našel silného finančního partnera, se kterým chce budovat velkou středoevropskou firmu. Abra Software odprodala část společnosti do rukou investiční společností Elvaston Capital.
Více o akvizici píšeme na webu Computerworldu.
Mastercard spustí v Česku - pravděpodobně v polovině září - nový způsob placený na internetu - Click to pay. K platbě za služby či zboží bude stačit internetová registrace přímo u Mastercard a pak půjde u nasmlouvaných obchodníků platit kliknutím myši bez složitého zadávání a ověřování údajů z platební karty.
Agentura CzechInvest uzavřela před několika dny příjímání žádostí do první výzvy projektu Technologická inkubace. Mohly se do ní hlásit startupy zaměřené na mobilitu, kreativní průmysly, ekologii a cirkulární ekonomiku nebo umělou inteligenci. Celkem se přihlásilo 114 zájemců. Téměř polovina pochází z hlavního města Prahy.
Nyní probíhá proces hodnocení přijatých žádostí. Ten spočívá v kontrole splnění požadavků výzvy a inovativnosti projektu, vyhodnocení projektu jako celku hodnotitelskou komisí a úplně na konci ve formální kontrole, která se zaměřuje na možná rizika u žadatelů, kteří v procesu došli až do poslední fáze. Pokud firma tímto procesem projde, může být zahájena samotná inkubace.
Nejnovější zpráva Acronis Cyberthreats Report sleduje trendy kybernetických hrozeb v první polovině roku 2022. Zpráva konstatuje, že největší aktuální hrozbou pro velké a střední firmy a organizace je nadále ransomware s celkovými odhadovanými škodami 30 miliard dolarů do roku 2023. Ačkoliv hlavním nebezpečím je ransomware, neméně ničivé jsou phishingové útoky, útoky na kryptoměny či falešné obchodní e-maily (BEC).
Na 58 % všech škodlivých e-mailů byly phishingové pokusy, dalších 28 % obsahovalo malware. K nejčastěji uváděným značkám ve phishingových e-mailech patří DHL, Microsoft, Twitter, Facebook a další. Jen v roce 2021 byly falešnými obchodními e-maily (BEC) způsobeny škody ve výši 2,4 miliardy dolarů a kyberútoky byly v roce 2021 zodpovědné za 36 % všech provozních výpadků
Počet DDoS útoků na české firmy v červenci rostl už druhý měsíc v řadě, oproti červnu se dokonce zdvojnásobil. Čísla počtu i objemu těchto útoků, při kterých dochází k napadení serverů provozujících služby či internetové stránky, se tak dostala zpět na dubnovou úroveň.
Stále ale zdaleka nedosáhla březnového objemu, který byl v souvislosti s prvním měsícem války na Ukrajině historicky rekordní.
Oproti předchozím měsícům se ale zdroj útoků přesunul z Evropy do Asie. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource,
Tržby magentového operátora meziročně vzrostly o 4,2 % na 14,8 miliardy korun a stoupl objem přenesených dat, a to o téměř 57 %. T-Mobile nadále buduje svou B2B divizi s názvem T-Business, která v roce 2021 představovala již 42 % tržeb společnosti. Mobilní služby využívalo k polovině roku přes 6,3 milionu zákazníků.
Plátci DPH přibývají nejrychleji za posledních pět let. Z pohledu oborů činnosti je nejvíc plátců DPH registrováno ve zprostředkování velkoobchodu (34 458), stravování (26 818), výstavby budov (24 403) a silniční nákladní dopravy (22 316). Nejvyšší absolutní (1 706) i relativní (13,4 %) nárůst zaznamenaly podle poradenské firmy Dun & Bradstreet činnosti v oblasti informačních technologií.
V novém žebříčku Fortune Global 500 se čínský výrobce elektroniky umístil na 266. místě. Poprvé se přitom v žebříčku objevil před čtyřmi lety, tedy devět let od svého založení. Posun o více než dvě stě pozic za čtyři roky dělá z Xiaomi nejrychleji rostoucí čínskou technologickou společnost.
Podle společnosti Canalys se společnost Xiaomi v roce 2021 umístila na třetím místě v celosvětovém odvětví chytrých telefonů s tržním podílem 14,1 %.
Hned po Londýnu vznikla jedna z prvních evropských internetových kaváren v Praze. Komu sloužila? Jak vznikla? A proč po deseti letech úplně skončila?
Poslechněte si novou epizodu podcastového seriálu na sesterském serveru Lupa.cz.
Celosvětové dodávky chytrých telefonů klesly ve 2. čtvrtletí 2022 na 287 milionů kusů, což je nejnižší čtvrtletní hodnota od 2. čtvrtletí 2020, kdy udeřila poprvé pandemie. Trh vévodil Samsung s 61,8 milionu dodaných smartphonů a 21% podílem na trhu.
Navzdory slabé sezónnosti si společnost Apple udržela druhé místo, když dodala 49,5 milionu iPhonů se 17% podílem na trhu. Xiaomi zůstalo na třetím místě s 39,6 milionu kusů.
Telekomunikační operátor Quantcom koupil technologickou firmu Softlink. Ta vytváří end-to-end řešení pro dálkové odečty vody, tepla, elektřiny a plynu. Vyvíjí a vyrábí pro tato řešení radiové moduly a senzory, a to včetně senzorů na měření různých fyzikálních veličin, a vyvíjí vlastní software.
Quantcom plánuje koupené řešení propojit s nabídkou vlastní divize Telemetry Services, která podobné služby také nabízí.
Český start-up Tropic Square zadal do výroby první prototyp svého transparentního bezpečnostního čipu TROPIC01. Jeden z mála českých hardwarových startupů s globálními ambicemi se tak přiblížil hlavnímu cíli – sériové produkci. První prototyp Tropic01 byl zadán do výroby v červnu, testovací verze čipu bude fyzicky k dispozici během podzimu 2022.
Firma tím dosáhla důležitého milníku, kdy návrh čipu dospěl do tzv. tape-out fáze, je tedy možné jej předat do výroby. Prototypy, stejně jako později finální produkty, vyrobí tchajwanská společnost UMC.
Společnost Lenovo vydala opravu firmware pro více než 70 modelů svých notebooků. Jejich UEFI totiž obsahuje tři závažné bezpečnostní chyby, které umožňují úspěšnému útočníkovi spustit vlastní kód už v úvodních fázích startu počítače. Tímto postupem je pak možné cíleně ovlivnit start operačního systému nebo vypnout některé bezpečnostní mechanismy.
Více o problému píšeme na Root.cz.
Server Lupa.cz spustil nominace v 17. ročníku ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Ta od roku 2006 každoročně hledá a oceňuje ty nejúspěšnější a nejzajímavější projekty, užitečné služby a nejvýraznější osobnosti české internetové scény.
Až do 17. srpna tak mají široká veřejnost i odborná porota příležitost nominovat své favority na poli českého internetu. Finálové hlasování o nejúspěšnější projekty pak odstartuje 23. září.
České Radiokomunikace spouštějí experimentální digitální rozhlasové vysílání ve standardu DRM. Bude sloužit pro ověření možnosti využití stávajících analogových vysílačů pro digitální vysílání. Pilotní vysílání začne ze středovlnného vysílače v Českých Budějovicích.
Testovací vysílání ve standardu DRM v pásmu středních vln bude ověřovat také nastavení různých modulačních parametrů, pokrytí ve dne a v noci, využitelné kapacity sítě nebo odolnost proti rušení. Testovat se bude i dosah vysílání v závislosti na denní době a podmínkách. Prostřednictvím digitálního vysílání v DRM standardu bude vysílána rozhlasová stanice ČRo Radiožurnál.
Téměř v pětině všech detekovaných případů byl v červnu největší hrozbou pro zařízení s operačním systémem Windows v Česku spyware Agent Tesla. Útočníci přizpůsobili šíření malwaru období letních dovolených a škodlivé e-mailové přílohy často vydávali za faktury nebo potvrzení o rezervaci pobytů. V červnu se také objevily útočné kampaně, které cílí záměrně na české uživatele. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti Eset.
Podle analýzy české společnosti ComSource je u ransomware útoků průměrné požadované výkupné 250 tisíc dolarů, tedy téměř šest milionů korun. Kyberzločinci zpravidla žádají o 10 % z obratu firmy – tuto částku obvykle zjistí z veřejně dostupných výročních zpráv firem. Polovina ransomware útoků do firem pronikne díky otevření odkazu ve phishingovém e-mailu.
Podle průzkumu firmy Acronis 20 % českých organizací zažilo během posledních 12 měsíců výpadek provozu v důsledku ransomwarového útoku. Ransomwarovému útoku čelila zhruba polovina českých organizací, třetina útok dokázala odrazit, ve zbylých případech bohužel došlo z k zašifrování dat a výpadkům provozu včetně aktuálně nejznámějšího případu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Za čtrnáct let vyrostla česko-kanadská Ataccama na 500 pracovníků v deseti světových pobočkách. Její platformu na správu firemních dat Ataccama ONE přitom používají stovky firem od střední velikosti až po globální lídry.
Pro zrychlení expanze firma sáhla po externím financování. V takzvaném series A investičním kole získala od globálního fondu Bain Capital Tech Opportunities přibližně 3,6 miliardy korun (150 milionů dolarů) za minoritní podíl. Finance využije k dosažení globální expanze, rozvoji datové platformy a také náboru české a slovenské vývojářské špičky.
Lenovo oficiálně otevřelo brány svého prvního výrobního závodu v Evropě. Závod se sídlem v maďarském Ullu již zaměstnává více než 1000 lidí na plný úvazek v různých inženýrských, řídících a provozních pozicích, přičemž jejich počet dále narůstá.
Výrobní linka dokáže vyprodukovat více než 1000 serverů a 4000 pracovních stanic denně – každá z nich je postavena dle konkrétních požadavků zákazníků.
V roce 2021 se 28 % malých a středních podniků (SMB) v Evropské unii setkalo s alespoň jedním typem počítačové kriminality. České SMB podniky jsou na tom přitom oproti průměru sedmadvaceti zemí v Evropské unii poněkud hůře. Zkušenost s některým typem kybernetické kriminality mělo už 38 % z nich – nejhůře na tom jsou Portugalci (48 %) a nejlépe Švédové (15 %).
I přesto se vedení českých organizací domnívá, že jejich zaměstnanci jsou o povědomí kyberkriminality dobře informováni. Vyplývá to z nového průzkumu Eurobarometru, provedeného na konci loňského roku, kterého se zúčastnilo více než 12 800 malých a středních podniků z celé EU včetně 504 z Česka.
Phishing, vishing, inzertní podvody, jejich kombinace a jiné formy podvodného jednání v kyberprostoru jsou stále rozšířenější. Aktuální statistiky Policie České republiky potvrzuje i průzkum společnosti Eset, podle kterého se s podvodem se setkala už třetina uživatelů internetových bazarů, pětina z nich přitom podvod dosud nehlásila.
Nejsilněji zastoupenou věkovou kategorií občanů, kteří se s podvodem na internetových bazarech již setkali, byla skupina ve věku 30 až 40 let. Podvodníci je nejčastěji kontaktovali přes chatovací aplikaci Messenger (12,27 %), e-mail (10,82 %) či zprávou prostřednictvím aplikace WhatsApp (7,18 %).
IT systémy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stále nejsou po kybernetickém útoku funkční a náprava škod prý potrvá měsíce. Deník Neovlivni.cz nyní přišel se zprávou, že útok nastal ve chvíli, kdy se na kontrolu do organizace chystal Nejvyšší kontrolní úřad.
To je taková nepříjemná náhoda, že zrovna když vám má přijít kontrola účetnictví, tak ho někdo zašifruje.
Kapitálovou investici ve výši 35 milionů amerických dolarů (přes 800 milionů českých korun) získala tuzemská společnost Manta, jejíž softwarová platforma komplexně mapuje datové toky v IT prostředí velkých firem.
Softwarovou platformu MANTA používají firmy po celém světě k vytváření tzv. mapy datových toků („data lineage“), která jim umožňuje získat kompletní přehled nad všemi systémy, které používají na zpracování dat.
Řada lidí ve světě i v České republice stále používá hesla, která jsou pro internetové podvodníky snadno odhalitelná. Češi například kromě klasického „hesla“ používají osobní jména sebe nebo svých blízkých či citově zabarvená slova jako „miláček“ nebo beruška“. Vyplývá to z globálního výzkumu CRIF Cyber Observatory, který se zabývá zranitelností jednotlivců a společností vůči kybernetickým rizikům.
Většina osobních údajů, které se v roce 2021 nabízely na dark webu, se týkala účtů k zábavním a herním stránkám a online seznamkám. Ty tvořily téměř polovinu (49 %) všech ukradených údajů. Následovaly účty do diskuzních fór a na webové stránky (23 %), streamingové účty (16 %) a sociální sítě (11 %). Finanční služby a údaje tvořily pouze 1 % ukradených dat, na druhou stranu šlo o vysoce riziková data.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se nadále potácí v kybernetické polosmrti. Ani po 24 hodinách ještě nedokázalo plně zprovoznit veškeré své služby po kybernetickém útoku.
Ten včera znepřístupnil weby rsd.cz a dopravniinfo.cz, nefungovala ani bezplatná asistenční a informační linka pro řidiče.
Firma již zprovoznila asistenční linku, kde si mohou řidiči vyžádat pomoc, ale zatím si přes ni stále nemohou vyžádat dopravní informace. Ani webové stránky organizace stále nefungují.
Uživatelé datových schránek odeslali už miliardu datových zpráv. V úterý 10. 5. 2022 v 7:53 hodin byla dosažena hranice jedné miliardy odeslaných datových zpráv. Stalo se tak po necelých 13 letech provozu systému datových schránek.
Jubilejní zpráva byla odeslána ze schránky obecního úřadu ve Zlínském kraji. Systém datových schránek byl spuštěn 1. 7. 2009, za dobu jeho fungování bylo zřízeno 1,56 milionu datových schránek, z toho aktivních je 1,35 milionu.
V Česku startuje provoz virtuální klinika Dr. Digital, první virtuální klinika telemedicíny v Evropě. Pacientům přináší vzdálený monitoring životních funkcí a nástroje na prevenci onemocnění. Na dálku umožňuje pomocí přístrojů sledovat hladinu cukru, tlak krve, srdeční aktivitu, tělesnou hmotnost, saturaci kyslíku v krvi nebo funkčnost plic.
Eset plánuje nové investice ve výši 8,3 milionů eur (přibližně 204 milionů korun) v Česku. Jsou směřovány zejména do personálních nákladů a rozšíření zázemí pro nové zaměstnance, jejichž počet se má v Česku v letošním a příštím roce zdvojnásobit.
Výrazně se tak rozšíří nejen velikost, ale i kompetence lokálních týmů, které již nyní zahrnují vývoj produktů a služeb, provoz globálního dohledového centra či pokročilé analýzy bezpečnostních hrozeb v rámci pražského a brněnského viruslabu.
Z výzkumu společnosti Sophos vyplývá, že průměrné náklady na obnovu u českých firem po posledním ransomwarovém útoku v roce 2021 činily 1,4 milionu dolarů. U jednoho procenta firem dokonce i přes 13,5 milionu dolarů.
Více píšeme na Computerworldu.
Objednejte si zdarma náš pravidelný informační newsletter se souhrnem nejzajímavějších zpráv a článků.
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií.
Zakladatelé společnosti CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. CubeTeam se specializuje na vývoj softwarových řešení na míru. Klíčovou část portfolia tvoří webové aplikace.
Operátor O2 a vlastník O2 areny a O2 universum, společnost Bestsport, prodloužili na dalších pět let partnerství. Obě haly tak i nadále ponesou jméno největšího operátora v Česku. Operátor slibuje sportovním i kulturním fanouškům z řad svých zákazníků nové, exkluzivní výhody. Například na přednostní nákup vstupenek, zrychlený vstup do haly nebo možnost rezervace parkování.
V rámci statistiky zahraničního obchodu se v loňském roce z Česka vyvezlo ICT zboží za 277 miliard Kč a na celkovém vývozu z Česka se toto zboží podílelo 6,2 %. Naopak dovezeno bylo ICT zboží v hodnotě téměř 368 miliard Kč (8,5 % z celkového dovozu zboží do Česka).
Oproti roku 2022 došlo v obou případech k poklesu, kdy hodnota vývozu ICT zboží meziročně poklesla o 56 miliard a hodnota dovozu o 35 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Přestože je internet domovem miliard různých webů, databází, sociálních sítí, cloudů a dalších platforem, pouze šest největších společností produkuje více internetového provozu než všechny ostatní dohromady. Americká šestice firem MAMAAN, neboli Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix zodpovídá za více než polovinu veškerého internetového provozu. Do TOP 8 se však zapojují další dvě velká jména: TikTok a Disney+. Vyplývá to z analýzy Sandvine zveřejněné českou společností ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.
„Pokud bychom sečetli šestici společností MAMAAN, Disney+ a TikTok, došli bychom k závěru, že těchto osm společností tvoří více než dvě třetiny veškerého provozu na internetu. Zejména TikTok nám pak ukazuje, že žádná pozice není neotřesitelná. Podle analýzy Sandvine z minulého roku nebyl TikTok zařazen ani mezi prvních šest míst a dnes je jeho celkový provoz vyšší než u Apple nebo Microsoftu,“ říká Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.
Český jednorožec Mews kupuje švédskou firmu Atomize, která se specializuje na software pro řízení výnosů (RMS). Díky pokročilým algoritmům umožňuje platforma Atomize hotelům dynamicky upravovat ceny a lépe využívat kapacity, což otevírá cestu k vyšším příjmům a efektivnějšímu řízení.
Mews zároveň nedávno posílil svou pozici na trhu akvizicí francouzské společnosti Quotelo, jejíž technologie usnadňuje hotelům organizaci eventů a automatizuje administrativní procesy spojené se skupinovými a firemními rezervacemi. Mews Ventures má na svém kontě od svého vzniku celkem jedenáct akvizic.