;

Krátce - archív

13. 2. 
Dekryptor na ransomwar Rhysida

Výzkumníci Avastu veřejně vydávají bezplatný dekryptor k dešifrování ransomwaru Rhysida. Tento vyděračský software je aktivní od května 2023 a jeho stránka na síti TOR zmiňuje 78 napadených firem působících v sektoru IT či zdravotnictví, univerzit a státních organizací. Software obětem zašifruje soubory a pak za jejich dešifrování žádá výkupné. 

Na základě objevené kryptografické zranitelnosti byl potají vytvořen dekryptor, který od srpna 2023 výzkumníci Avastu ve spolupráci s policejními a bezpečnostními složkami zdarma posílali obětem ransomwaru, aby mohly obnovit svou činnost. Když je nyní jeho zranitelnost odhalena, Avast dává dekryptor k dispozici pro všechny oběti vydírání tímto ransomwarem.

12. 2. 
Investice do bezdrátu

Firmy očekávají od investic do bezdrátových technologií průměrné zvýšení jejich produktivity o 32 % během tří let od implementace, vyplývá z nejnovějšího průzkumu společnosti Panasonic Connect. Více než třetina respondentů (36 %) uvedla, že 5G je nejdůležitější investicí do bezdrátových technologií v jejich podnikání, přičemž soukromé sítě v kampusech jsou populárnější než sítě veřejné. Každý pátý dotázaný (22 %) považuje Wi-Fi 6 za nejdůležitější typ bezdrátové technologie.

9. 2. 
Výkupné za kyberútok je v průměru za 6 milionů

Podle analýzy české společnosti ComSource je u ransomware útoků průměrné požadované výkupné 250 tisíc dolarů, tedy téměř šest milionů korun. Kyberzločinci zpravidla žádají o 10 % z obratu firmy. Při platbě výkupného ale nastává problém s účetnictvím a daněmi. Na rozdíl od výdajů na prevenci proti útokům nebo zajištění obnovy dat a chodu se totiž nejedná o daňově uznatelný náklad.

8. 2. 
Útoky na banky

Počet kybernetických útoků nebo závažných ohrožení směřujících na české bankovní domy dosáhl v loňském roce hodnoty 131. Jde historicky o nejvyšší číslo, oproti 26 v roce 2022 je nárůst pětinásobný. Stojí za tím především dopady geopolitické situace související s válkou na Ukrajině. S vysokým počtem kybernetických útoků je navíc nutné počítat i v budoucnu. 

Vyplývá to z analýzy společností Analytics Data Factory, která se zaměřuje na prevenci vzniku podvodů v reálném čase, a Semantic Visions, která vyhodnocuje data z globálních médií.

7. 2. 
Zveme vás na odbornou konferenci ICT ve zdravotnictví

Konference ICT ve zdravotnictví se zaměří nejen na digitalizaci českého zdravotnictví a její podporu od státní správy. Ukáže novinky na poli zdravotnických IT systémů a platforem, i nejúčinnější metody zajišťování kyberbezpečnosti zdravotnických systémů a nezdolné ochrany dat. 

Řeč bude o skutečném potenciálu umělé inteligence, strojového učení a výzvách a rizicích eHealth, telemedicíny, bio- nebo nanotechnologií. Sejdeme se 22. února v pražském hotelu Don Giovanni. Zjistěte, co se děje ve v IT ve zdravotnictví. Program konference ICT najdete na stránkách akce, kde se můžete i zaregistrovat.

7. 2. 
Bezpečnější data u O2

Cloudové a bezpečnostní služby O2 úspěšně prošly auditem a získaly certifikaci SOC 2 Typ II. Tento certifikát potvrzuje, že společnost O2 splňuje nejvyšší nároky na kybernetickou bezpečnost a dostupnost dat v cloudu i dalších IT řešeních. 

Certifikaci Service Organizations Controls (SOC 2 TYPE 2) uděluje nezávislá certifikační organizace BDO Audit. Certifikace deklaruje, že data zákazníků jsou spravována v monitorovaném a pravidelně kontrolovaném prostředí, které splňuje nejvyšší standardy bezpečnosti, dostupnosti, integrity zpracování, důvěrnosti a soukromí.

7. 2. 
Vyprodané Radiokomunikace

České Radiokomunikace (CRA) dočerpávají v datových centrech poslední volné kapacity a chystají otevření nových, která jim pomohou najít prostor pro další zákazníky. Připravuje se nové datové centrum Cukrák, od společnosti Aricoma koupily CRA datové centrum Lužice. Meziroční nárůst tržeb v oblasti DC představuje 47 %.

1. 2. 
Spolehlivá sázka na průšvih státu

Dnes mělo začít fungovat on-line přihlašování k přijímacím řízení na střední školy. A hádejte, co se stalo?

Zase to spadlo a nefunguje to. Jako prakticky každá nová elektronická služba státu. A to se včera Digitální a informační agentura chlubila, že posílila systémy, aby se to nestalo. Avšak tentokrát je chyba přímo v systému přihlášek, nikoliv v ověřování identity. 

31. 1. 
Další akvizice Mews

Český scaleup Mews odstartoval začátek roku již osmou akvizicí. Firma akvírovala společnost Frontdesk Anywhere. Jde o cloudový hotelový software (PMS) se sídlem v San Francisku, od kterého si Mews slibuje urychlení transformace pohostinství a upevnění své pozice v Severní Americe. Jde zároveň o třetí akvizici v regionu za posledních 12 měsíců.

V roce 2023 překročil Mews počet 5 000 zákazníků po celém světě a zpracoval přes 5 miliard dolarů skrz Mews Payments. Díky nové akvizici lze očekávat další růst těchto čísel.

30. 1. 
Pět milionů do vzdělání o bezpečnosti

Zdravé a bezpečné využívání technologií, mediální gramotnost nebo ovládání umělé inteligence – to jsou hlavní témata, ve kterých se chtějí rozvíjet základní školy. Nadace O2 to prostřednictvím grantu umožní 57 školám, mezi které rozdělila 4 995 196 korun. 

Finanční prostředky na vzdělávací aktivity získalo v rámci 5. ročníku grantu 60 % přihlášených škol. Díky tomu bude během letošního roku proškoleno v oblasti digitální bezpečnosti více než 30 000 pedagogů, žáků i jejich rodičů.

29. 1. 
Unicorn má 5,5 miliardy

Skupina společností Unicorn dosáhla v roce 2023 obratu 5,57 miliardy korun. Skupina má za sebou úspěšný rok nejen v Česku, ale také v zahraničí. Pracuje pro 462 firem a organizací ze 36 zemí světa. Expanzi do nových regionů dokládá i rozšíření sítě poboček, loni byla otevřena nová pobočka společnosti ve slovenské Žilině. Unicorn tak v současnosti má celkem 26 poboček ve 21 městech v šesti státech.

21. 1. 
Rekvalifikace IT specialistů

Téměř 26 tisíc lidí se v loňském roce rozhodlo pro změnu nebo doplnění vzdělání pomocí rekvalifikačních kurzů. Tvrdí to nejnovější data Úřadu práce z přelomu kalendářního roku. 

Mezi nejžádanější oblasti rekvalifikace patří digitální dovednosti a počítačové kurzy. Není divu, podle posledních statistik Evropské komise z října 2023 vyžaduje alespoň základní digitální dovednosti přes 90 % všech pozic na trhu práce. Jakékoliv další vzdělávání, včetně vysokoškolského, už tyto dovednosti automaticky předpokládá. Nejvyšší množství volných pozic firmy hlásí v případě IT specialistů nebo v účetním oddělení.

12. 1. 
ČRa na nákupech

České Radiokomunikace (ČRa) dokončily akvizici společnosti Prague Digital TV, která provozuje v Praze vysílače v rámci Regionální sítě 4. ČRa se stávají výhradním vlastníkem společnosti.

„Akvizicí společnosti Prague Digital TV nejenže zdvojnásobíme stávající kapacitu pokrytí televizního vysílání v Praze a okolí televizním signálem, ale získáme i další prostor pro rozvoj inovativních televizních služeb," říká generální ředitel ČRa Miloš Mastník.

11. 1. 
Firmy pod útoky

Průzkum Global Data Protection Index společnosti Dell Technologies za rok 2023 hovoří jasně: roste náročnost ochrany dat i riziko výpadků IT a narušení bezpečnosti. Z dotazování mezi 1 500 IT manažery vyplynulo, že 90 % z nich se setkalo s nějakou formou kyberútoku. Průměrné náklady spojené s útoky a souvisejícími incidenty meziročně vzrostly z 0,66 na 1,41 milionu USD. 

Přibližně polovina respondentů (52 %) vnímá reálný potenciál generativní umělé inteligence při posílení obrany jejich firmy. Na druhou stranu 88 % se obává, že GenAI bude generovat velké objemy nových dat, což dále zvýší nároky na zabezpečení.

10. 1. 
HPE kupuje Juniper za 14 miliard dolarů

Hewlett Packard Enterprise koupí dodavatele síťových zařízení Juniper Networks za přibližně 14 miliard dolarů. Obchod bude uzavřen koncem tohoto roku nebo začátkem roku 2025.

Akvizice konkurence zdvojnásobí existující síťový byznys HPE.

21. 12. 
Rekordní platby kartou

Obliba karetních plateb v České republice výrazně roste. Zatímco před 10 lety připadalo na každého obyvatele necelých 36 plateb kartou ročně, což nás v rámci Evropy řadilo k zemím s nejmenším počtem plateb na obyvatele, v roce 2030 potom na každého obyvatele připadne průměrně 560 plateb ročně a Česko se tak dostane mezi 10 zemí v Evropě s největším počtem transakcí na jednoho obyvatele. Vyplývá to z dat společnosti Boston Consulting Group.

Česko patří v rámci Evropy dlouhodobě k zemím s nejvyšším růstem počtu plateb kartou na obyvatele. V uplynulých 10 letech u nás počet plateb rostl v rámci Evropy šestým nejrychlejším tempem a v dalších sedmi letech, tedy do roku 2030, bude tento růst pátý nejrychlejší. 

20. 12. 
Státní cloud nejvyšší kategorie vybuduje Státní pokladna - Centrum sdílených služeb

Vláda dnes pověřila Státní pokladnu Centrum sdílených služeb (SPCSS) provozem cloudových služeb na 4. bezpečnostní úrovni, která je vyžadována pro ty nejcitlivější a nejdůležitější systémy. Kromě toho schválila analýzu možností sjednocení vizuální prezentace ústředních orgánů státní správy. 

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, která je státním podnikem, se na tuto roli dlouhodobě připravovala a tento krok představuje zásadní posun v poskytování cloudových služeb ve veřejné správě.

20. 12. 
eDoklady jdou do finále

Senátoři dnes schválili zavedení eDokladů. Jak materiál podepíše prezident, nebude nic bránit tomu, aby si lidé začali občanku stahovat do svých mobilních aplikací. Místa, která budou tuto občanku přijímat, budou nabíhat postupně. 

Od ledna půjde nejprve o tzv. ústřední orgány státní správy a také některé obce a kraje, které se již přihlásily dobrovolně: Vír, Tetín, Líbeznice a kraj Vysočina. Od léta se pak bude možné prokazovat eDokladem i na policii, úřadech práce či například finančních úřadech. Od ledna 2025 pak třeba na poštách či v rámci samospráv.

15. 12. 
Nejvetší akvizice KKCG

Investiční skupina KKCG oznámila akvizici společnosti Avenga, dodavatele komplexních řešení pro oblast vývoje zakázkového softwaru, digitální transformace a technologického poradenství od fondů spravovaných společností Oaktree Capital Management a fondů spravovaných společností Cornerstone Investment Management. 

Tato investice je klíčovým krokem ve strategickém rozvoji technologického pilíře skupiny KKCG, který se skládá ze společností Aricoma a Qinshift.

5. 12. 
Česko.Digital s novým šéfem

Po čtyřech letech odchází z exekutivní role v dobrovolnického spolku Česko.Digital Eva Pavlíková. Od ledna bude organizaci, která se snaží na dobrovolnické bázi posouvat dopředu digitalizaci země kupředu, řídit Jan Kotara, který je v Česko.Digital rok na pozici COO .

Ëva Pavlíková se přesune do správní rady společně s Jakubem Nešetřilem, Ditou Formánkovou, Michalem Bláhou a Ondřejem Zapletalem.

4. 12. 
Nová značka pro Cleverlance a Komix

Od začátku prosince se společnosti Cleverlance a Komix Digital oficiálně spojují pod jedinou značkou Qinshift. Společně tak formují technologický pilíř skupiny KKCG, který se věnuje vývoji zakázkového softwaru pro zákazníky v České republice i dalších zemích Evropy.

27. 11. 
Portál občana prošel redesignem

Portál občana, který používá zhruba milion lidí, má novou podobu za cca 15 milionů korun. Stát doufá, že počet jeho uživatelů do půl roku stoupne o polovinu.

Příští rok by se měly v Portálu objevit nové služby jako správa eDokladů, upozornění na změnu bodového konta řidiče, online registraci do systému DROZD, výpis z evidence občanských průkazů a cestovních pasů nebo možnost odesílat velké datové zprávy o velikosti až 100 MB.

21. 11. 
Akvizice za 61 miliard dolarů dovolena

Společnost Broadcom dnes oznámila získala všechna nutná povolení úřadů k tomu, aby koupila firmu VMware. Transakce uvázla zejména při schvalování v Číně. 

Dne 22. 11. tak proběhne jedna z největších akvizic mezi technologickými firmami. Broadcom za VMware zaplatí astronomických 61 miliard dolarů.    

16. 11. 
Crowdfunding už musí mít licenci

V listopadu skončilo přechodné období, během kterého mohly crowdfundingové firmy podnikat i bez licence. Pořídit si ji musely platformy provozující úvěrový nebo investiční crowdfunding, oblíbený charitativní nebo odměnový crowdfunding novému nařízení nepodléhají. Podle veřejných zdrojů získaly povolení pouze tři subjekty – Investown, Roier a Fingood. 

Ty tak mohou ve své činnosti plně pokračovat a nabízet nové možnosti skupinového financování. Podle expertů na právo v oblasti fintechu a startupů z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr je zbytek trhu nyní v komplikované situaci. Velký počet platforem se navíc ocitl v „šedé zóně“ a hrozí jim vysoké pokuty od České národní banky (ČNB).

14. 11. 
eObčanka bude

Sněmovna dnes ve druhém čtení schválila zavedení eDokladů. Občanku do mobilu by měli lidé mít možnost stahovat od ledna příštího roku. eDoklady budou přijímány postupně, zpočátku na ústředních úřadech, postupně i na úřadech práce, poštách či například policii. Na projektu nyní aktivně pracuje Digitální a informační agentura (DIA). Její používání bude dobrovolné.

8. 11. 
Čínská invaze do EU

Společnost Eset vydala nejnovější zprávu o aktivitách vybraných APT skupin, jejichž útoky jsou vysoce cílené a tím se odlišují od útoků, jejichž cílem je masově zasáhnout co největší počet obětí. Zpráva zmiňuje například spearphishingovou kampaň skupiny Sednit napojené na Rusko, která kromě Ukrajiny a Polska cílila i na Česko. Skupina využila zranitelnosti nultého dne v aplikaci Microsoft Outlook.

Ve zprávě bezpečnostní experti upozorňují také na přetrvávající kampaně skupin napojených na Čínu, kdy hackeři využívali slabiny v serverech Microsoft Exchange nebo IIS, čímž rozšířili své zaměření z telekomunikačních operátorů na vládní organizace po celém světě. Bezpečnostní experti odhalili činnost také dalších tří skupin napojených na Čínu: DigitalRecyclers, která opakovaně kompromitovala vládní organizaci v EU; TheWizards, která prováděla útoky typu adversary-in-the-middle; a PerplexedGoblin, která se zaměřovala na další vládní organizaci v EU.

7. 11. 
Soutěž pro start-upy

Agentura CzechInvest pořádá už sedmý ročník soutěže Creative Business Cup. Jejím cílem je ocenit nejkreativnější startupy v Česku. Národní kolo soutěže bude příští rok hostit Liberec. Na vítěze čeká nejen prestižní ocenění, ale i účast ve světovém finále, kde české startupy pravidelně obsazují přední pozice. Přihlášky do soutěže budou spuštěny 15. listopadu 2023.

3. 11. 
Miliony pro start-upy

Agentura CzechInvest podpoří v druhé výzvě projektu Technologická inkubace 55 startupů za více než 135 milionů korun. Do druhé výzvy projektu Technologická inkubace se přihlásilo 196 startupů. 

Stejně jako v první výzvě se o podporu mohly hlásit inovativní projekty z oblasti kreativních průmyslů, umělé inteligence, mobility či ekologie a cirkulární ekonomiky. Vzhledem k vysoké kvalitě přihlášených projektů bylo v průběhu hodnocení také rozhodnuto o navýšení plánované alokace o 30 milionů korun, a to ze 105 na aktuálních 135 milionů korun.

2. 11. 
Naivní a důvěřiví

Třetina (33 %) Čechů a Češek tvrdí, že se při online nakupování setkala s podvodem, necelá polovina (48 %) se obává toho, že budou během nákupu přes internet podvedeni. Výzkumníci Avastu navíc zjistili, že pouze 46 % dotazovaných věří, že dokáží poznat, zda je zamýšlený online nákup bezpečný. 

I přes obavu z možného podvodu je 21 % Čechů a Češek ochotných nakupovat přes reklamní odkazy na Facebooku nebo na jiných sociálních sítích a 14 % dotazovaných by kvůli výhodnější ceně nakupovalo u neznámého člověka nebo neoficiálního prodejce. Necelá desetina nakupujících (7 %) by dokonce byla ochotná kliknout na podezřelý odkaz.

1. 11. 
Zpřísnění podmínek pro Airbnb

Společnost BDO upozorňuje, že v Česku dojde ke zpřísnění poskytování služeb přes Airbnb a další ubytovací platformy. Ministerstvo pro místní rozvoj s ním přichází proto, že současná zákonná úprava nefunguje a až 70 % pobytů je nenahlášených. Kvůli tomu stát přichází až o 792 milionů korun ročně na daních a každý rok navíc obce tratí 54,9 milionu korun na poplatcích z pobytu.