;

Shrnutí: vývoj českého trhu v roce 2010 očima TOP100 ICT společností v ČR

8. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: © rubysoho - Fotolia.com
Letošní publikace Top 100 ICT opět naznačila, kteří z tuzemsky působících hráčů se ocitli na výsluní.

Pozitivně působí již pohled na souhrnné tržby 100 nejvýznamnějších IT firem za rok 2010 - podrobné statistiky můžete nyní nově prohlížet také v nově otevřeném Katalogu ICT řešení, který je online dostupný na webu CIO. Meziroční růst stovky největších v průměru o 6,1% zřetelně signalizuje, že se ozdravná opatření neminula účinkem a klíčové ukazatele opět začínají růst.

Skokan roku

V kategorii nejrychleji rostoucích firem (tzv. skokanů roku), u nichž jsme brali v úvahu relativní meziroční nárůst tržeb, si bezkonkurenčně první příčku vydobyla společnost NWT, které se podařilo realizovaný obrat meziročně téměř zpětinásobit (konkrétně vzrostl o neuvěřitelných 486,6 %). Zásluhou rekordního růstu se tak firma letos ocitla celkově na 9. místě, zatímco v minulém ročníku této publikace jí patřilo až místo 37. Krásných výsledků nad hranici padesáti procent dosáhly společnosti IBA Group (97,5 %), Dial Telecom (97,2 %) a Avast Software (85,1 %). Na 50 procentech se pak ocitla firma Vydis.

Dlužno dodat, že Dial Telecomu se jako jedinému z telekomunikačních operátorů působících na českém trhu podařilo roku 2010 realizovat větší obrat než v roce předcházejícím.

Pokud do stejné kategorie nahlédneme v kontextu absolutních čísel, připadá sice první místo opět společnosti NWT, která si meziročně polepšila o 2,8 miliardy, na následujících příčkách však už figurují hráči zcela jiní. Kromě NWT se miliardovou hranici podařilo překročit už jen internetovému obchodu Alza.cz, který svůj obrat navýšil o 1,4 miliardy. Úctyhodnými nárůsty v řádech milionů se pak mohou pochlubit společnosti SWS (912 milionů), AT Computers (800 milionů) či Hewlett-Packard (624,4 milionu).

Hlavní kategorie

Po vzoru mnohonásobného zlatého slavíka Karla Gotta by mohla známou frázi „letos jsem to opravdu nečekal“ pronést společnost eD´ system Czech, které stejně jako loni patří první místo v našem žebříčku, a to i přesto, že se její meziroční tržby o 0,2 procenta propadly, avšak na stále úctyhodnou částku 13,18 miliardy.

Stříbrnou pozici opět obsadila společnost AT Computers – po mírném propadu z let 2008 a 2009 ji však tentokrát stvrzuje 10,2% růstem (v absolutní hodnotě 800 milionů Kč), který její obrat katapultoval do výše 8,65 miliardy. Na bronzové příčce se pak ocitla společnost Hewlett-Packard s obratem ve výši 7,13 miliardy.

Průměrný obrat 100 nejvýznamnějších IT/ICT firem na českém trhu činil přibližně 1 160 milionů Kč a překročilo jej celkem 26 účastníků naší pravidelné ročenky. Růst tržeb přitom realizovalo 52 společností z Top 100.

Firmy v ČR z peněžní perspektivy

Jelikož žebříček Top 100 ICT společností v České republice sestavujeme ve spolupráci se sdružením Czech Top 100, zavítáme na následujících řádcích také mezi vítěze této prestižní publikace 100 nejvýznamnějších firem České republiky, která se letos dočkala již svého 17. ročníku.

Na vedoucí pozici co do objemu tržeb v Czech Top 100 letos vystřídala energetického giganta ČEZ společnost Škoda Auto, jejíž tržby v reportovaném období dosáhly 220 miliard Kč. ČEZ se tak ve výsledku posunul o jednu příčku směrem dolů a s ročním obratem 199 miliard Kč obsadil druhou pozici (realizoval však nejvyšší zisk ve výši 59 miliard Kč). Třetí místo stejně jako loni si přivlastnil obchod se zemním plynem o obratové výši 118 miliard Kč společnosti RWE Transgas.

V souhrnném hledisku dosáhly v loňském roce tržby 100 nejvýznamnějších firem České republiky 2 339 miliard Kč, což v porovnání s rokem 2009 značí 13% růst. Celkově vzestup zaznamenalo 70 ze 100 zúčastněných společností.

bitcoin školení listopad 24

Titul největšího tahouna si vysloužil zpracovatelský průmysl (výroba automobilů, elektrotechnika, chemie), do jehož sektoru spadají čtyři společnosti z desítky nejvýznamnějších. Jako druhá nejsilnější oblast se pak nikterak překvapivě ukázala energetika se dvěma zástupci. Tržby zmíněné první desítky jsou v roce 2010 představovány částkou 1 034 miliard Kč (o 12 % více než v roce 2009).

Vraťme se však ještě před finální rekapitulací 10 Top společností v ČR do sektoru ICT, konkrétně mezi telekomunikační operátory. Právě zástupce z těchto řad, který se účastnil i našeho specializovaného žebříčku, si ve „velké“ Top 100 vedl nejlépe a obsadil krásné 8. místo za obrat ve výši 55,7 miliardy, který se ovšem meziročně propadl o téměř 4,2 miliardy, a posunul tak Telefónicu Czech Republic ze sedmého na osmé místo. V segmentu telekomunikačních operátorů je však společnost Telefonica stále číslo 1, konkurenční T-Mobile na druhém místě na ni ztrácí téměř 26,5 miliardy. Třetí místo pak s obratem 18,4 miliardy okupuje podle očekávání Vodafone.