;

Práce z domova a sociální média: přání versus realita

30. 11. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

66 procent respondentů studie “Cisco Connected World Report” by se smířilo s menším platem výměnou za více volnosti při využívání mobilních zařízení, přístup k sociálním sítím a možnost pracovat na dálku

Společnost Cisco zveřejnila obsáhlou studii “Cisco Connected World Report” ve které zkoumala, jak se liší očekávání a přání zaměstnanců od reality v oblastech jakou jsou možnost práce z domova či používání sociálních médií během pracovní doby.

 

Mobilita a flexibilita jsou pro zaměstnance klíčové

Podle studie není 60 procent respondentů přesvědčeno, že musí pracovat přímo z kanceláře firmy, aby podali dobrý pracovní výkon. 66 procent z nich očekává, že možnosti využívat více druhů zařízení pro připojení do firemní sítě a k firemním aplikacím se budou rozšiřovat. Téměř polovina (45 procent) zaměstnanců, kteří již vzdálený přístup do firemní sítě využívají, připustila, že díky tomu jsou ochotni pracovat o dvě až tři hodiny denně více.

Pro zaměstnance je možnost pracovat na dálku klíčová. Podle studie by 66 procent respondentů upřednostnilo pracovní místo s menším platem, pokud by měli více volnosti ve využívání mobilních zařízení, přístup k sociálním sítím a možnost pracovat na dálku.

Zaměstnavatelé se však na práci na dálku dívají spíše skepticky. Téměř polovina jich uvedla, že jejich společnost není dostatečně připravena ji podpořit, a to především kvůli nedostatečně zavedeným pravidlům a technologiím. Největšími překážkami jsou dle odpovědí bezpečnost (57 procent), rozpočet (34 procent) a zkušenosti zaměstnanců (17 procent).

 

Sociální sítě na pracovišti

Studie se rovněž zaměřila na to, jak zaměstnanci vnímají sociální sítě. Polovina (51 procent) zaměstnanců se domnívá, že sociální sítě s prací přímo souvisejí a zároveň přispívají k vytvoření rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Proto by si 64 procent zaměstnanců přálo, aby jim zaměstnavatel povolil jejich užívání v pracovní době. Podle studie je však skutečnost zatím jiná; 41 procent respondentů uvedlo, že nesmí v práci používat Facebook a 35 procent má zakázán Twitter.

 

(Ne)jasná pravidla a jejich (ne)znalost

Podle studie má většina společností (82 procent) jasně definovaná IT pravidla, 24 procent zaměstnanců však o nich ani neví. Více než třetina (35 procent) respondentů z firem, kde tato pravidla zavedená jsou, uvedla, že jim IT oddělení neposkytlo vysvětlení, k čemu tato pravidla slouží.

Až 41 procent zaměstnanců, kteří přiznali, že interní IT předpisy někdy porušili, uvedlo, že důvodem byla nezbytnost použít zakázané aplikace pro svůj lepší pracovní výkon. Každý pátý respondent zdůvodnil své porušení pravidel nedostatečnou kontrolou ze strany IT oddělení.

 

Zaměstnanci a bezpečnost

Z odpovědí zaměstnanců je zřejmé, že otázku bezpečnosti velká části z nich příliš neřeší. Více než polovina jich připustila, že někdy v nepřítomnosti umožnili třetí osobě použít své firemní zařízení. Podle IT manažerů nejsou pracovníci příliš zodpovědní; 26 procent zaměstnanců totiž uvedlo, že zařízení, které měli k dispozici, se během posledního roku ztratilo či bylo ukradeno.

 

bitcoin školení listopad 24

Studie Connected World Report vychází z výzkumu, jehož se zúčastnilo 2600 pracovníků a IT manažerů v 13 zemích – USA, Mexiko, Brazílie, Velká Británie, Francie, Španělsko, Německo, Itálie, Rusko, Čína, Indie, Japonsko a Austrálie.

Kompletní studie včetně interaktivní grafiky je k dispozici na stránkách společnosti Cisco.