;

Oracle Open World: Oracle hledá inspiraci u Apple

4. 10. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Velká čísla, velká prohlášení, velká data, velké ambice a velké ego Larryho Ellisona - tak vypadalo zahájení už tradičně velké konference (letos 45 000 registrovaných účastníků) Oracle Open World.

Prvními z velkých (doslova i obrazně) novinek jsou nové verze "velkého železa" - databázového stroje Exalogic, midlleware systému Exadata i zbrusu nové SPARC SuperCluster systémy se Solaris 10 či 11 a Exalytics systému pro provádění analýz v operační paměti.Nové stroje využívají pro dosažení lepších výsledků paralelní architektury, škálování a odolnost proti chybám jsou důkazem toho, že někdejší akvizice Sun Microsystems byla pro "Vědmu" správným krokem.

Oracle se ostatně drží sloganu který představil už na loňské konferenci (Hardware and Software engineered to work together), což Ellison připoměl i ve svém úvodním proslovu: "Podstata tkví v tom, že když navrhnete hardware a software v souznění, je výsledek lepší, než když jedna společnost navrhuje operační systém, další programuje virtuální stroj a třetí dodá databázi." Uvedl Ellison a pokračoval velmi dobrou paralelou: "Apple, například, odvádí výbornou práci díky tomu že navrhuje hardware, software i online služby společně a my jsme si tudíž řekli, že to je model s nímž jsou zákazníci zjevně spokojeni." Dodal Ellison. Výhodou takového přístupu podle něj je lepší výkon, nižší náklady, snadnější ovládání, vyšší spolehlivost a bezpečnost. Výhodou pro Oracle pak je, že s touto strategií bude moci lépe konkurovat IBM v hi-end systémech.

"Cílem, který si klademe zejména s Exadata a Exalogic, je postavit nejvýkonnější počítač pro podnikové využití, jaký byl kdy vyroben. Musíme tedy porazit IBM P795," prohlásil Ellison a pokračoval: "Nejde ale jen o nejvyšší výkon, chtěli jsme také nabídnout nejlepší poměr ceny a výkonu." Kouzlo paraleních systémém podle něj také tkví v tom, že když potřebujete větší kapacitu, tak prostě připojíte další databázový server, úložiště a síťové prvky. Pokud některý z nich selže, nevadí, systém běží dál, protože nemá žádné kritické místo - vše existuje dvakrát, třikrát, čtyřikrát...". (Tedy za předpokladu že si to můžete dovolit, neodpustíme si redakční poznámku...).

bitcoin školení listopad 24

Další výhodou takové architektury podle Ellisona je vyšší komprese dat - v průměru až desetinásobná. To by společně s údajně desetinásobnou propustnostní nových systémů Exadata mělo znamenat až stonásobně vyšší celkovou propustnost při prenosech dat. Je tomu tak díky desetinásobné paralelní síťové architektuře a zmíněné kompresi.

Ellison si také neodpustil jízlivou poznámku na adresu IBM, když prohlásil, že IBM je možná rychlejší v celočíselné aritmetice, ale systémy Oraclu nyní zvládnou rychleji Javu a dodal: "Chceme IBM porazit i v tom, v čem jsou tradičně nejlepší, tedy jejich procesorech. Už jsme to dokázali v případě Javy a pokusíme se o to i v celočíselné aritmetice, až jim nakonec nezbyde vůbec nic."