;

Oracle nachází inspiraci u Applu

9. 1. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Autor: © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Velká čísla, velká prohlášení, velká data, velké ambice a velké ego Larryho Ellisona – tak vypadalo zahájení už tradičně velké konference Oracle Open World.

Prvními z velkých (doslova i obrazně) novinek jsou nové verze „velkého železa“ – databázového stroje Exalogic, midlleware systému Exadata i zbrusu nových SPARC SuperCluster systémů se Solaris 10 či 11 a Exalytics systému pro provádění analýz v operační paměti. Nové stroje využívají pro dosažení lepších výsledků paralelní architekturu, škálování a odolnost proti chybám jsou důkazem toho, že někdejší akvizice Sun Microsystems byla pro „Vědmu“ správným krokem.

Oracle se ostatně drží sloganu, který představil už na loňské konferenci (Hardware and Software engineered to work together), což Ellison připomněl i ve svém úvodním proslovu: „Podstata tkví v tom, že když navrhnete hardware a software v souznění, je výsledek lepší, než když jedna společnost navrhuje operační systém, další programuje virtuální stroj a třetí dodá databázi.“ Uvedl Ellison a pokračoval velmi dobrou paralelou: „Apple například odvádí výbornou práci díky tomu, že navrhuje hardware, software i on-line služby společně, a my jsme si tudíž řekli, že to je model, s nímž jsou zákazníci zjevně spokojeni,“ dodal Ellison. Výhodami takového přístupu podle něj jsou lepší výkon, nižší náklady, snadnější ovládání, vyšší spolehlivost a bezpečnost. Pozitivem pro Oracle pak je, že s touto strategií bude moci lépe konkurovat IBM v hi-end systémech.

„Cílem, který si klademe zejména s Exadata a Exalogic, je postavit nejvýkonnější počítač pro podnikové využití, jaký byl kdy vyroben. Musíme tedy porazit IBM P795,“ prohlásil Ellison a pokračoval: „Nejde ale jen o nejvyšší výkon, chtěli jsme také nabídnout nejlepší poměr ceny a výkonu. Kouzlo paralelních systémů podle něj také tkví v tom, že když potřebujete větší kapacitu, prostě připojíte další databázový server, úložiště a síťové prvky. Pokud některý z nich selže, nevadí, systém běží dál, protože nemá žádné kritické místo – vše existuje dvakrát, třikrát, čtyřikrát…“

Další výhodou takové architektury podle Ellisona je vyšší komprese dat – v průměru až desetinásobná. To by společně s údajně desetinásobnou propustností nových systémů Exadata mělo znamenat až stonásobně vyšší celkovou propustnost při přenosech dat. Je tomu tak díky desetinásobné paralelní síťové architektuře a zmíněné kompresi.

Ellison si také neodpustil jízlivou poznámku na adresu IBM, když prohlásil, že IBM je možná rychlejší v celočíselné aritmetice, ale systémy Oraclu nyní zvládnou rychleji Javu, a dodal: „Chceme IBM porazit i v tom, v čem jsou tradičně nejlepší, tedy v jejich procesorech. Už jsme to dokázali v případě Javy a pokusíme se o to i v celočíselné aritmetice, až jim nakonec nezbude vůbec nic.“

Exalytics: 100x rychlejší

In-memory databáze, tedy databáze uložené kompletně v paměti RAM, nejsou ničím zcela novým. Dokonce i Oracle databáze bylo možné do jisté míry provozovat v tomto režimu prostřednictvím Berkeley DB, jíž bylo možné konfigurovat pro provoz výhradně v RAM či TimesTen in-memory cache. Nicméně Exalytics přináší do oblasti in-memory systémů s databázemi Oracle zcela nové měřítko. Stroj Exalytics totiž obsahuje 40 procesorových jader a 1 TB DRAM, díky kompresi v něm ale lze provozovat databázi o velikosti 5 až 10 TB. Softwarová část využívá paralelizované verze zmiňované in-memory databáze TimesTen, business intelligence funkcionalitu a Essbase OLAP server. Podle Larryho Ellisona, který systém představil v úvodní den konference, dokáže Exalytics zpracovávat dotazy „rychlostí myšlenky“ prostřednictvím interaktivního rozhraní, které je k dispozici nejen pro PC, ale i pro iPad. Adaptivní in-memory cache určuje, jaké informace budou uchovány v RAM podle průběžné zátěže. „Pokud systém opakovaně dostává stejné dotazy, uchováváme výstupy v paměti, aby nebylo nutné je počítat znovu,“ vysvětlil Ellison.

Oracle Exalytics bude konkurencí zejména pro systém HANA společnosti SAP, který také pracuje s in-memory architekturou, podstatný rozdíl je ovšem v tom, že Oracle prodává řešení jako celek zahrnující železo i software, zatímco zákazníci SAP si mohou vybrat, na jakém železe budou HANA, která je softwarovým „zařízením“ (appliance), provozovat.

Ellison během svého projevu zdůraznil, že výkonnější procesory neznamenají nejlepší způsob, jak zajistit rychlejší běh aplikací, protože skutečným úzkým hrdlem jsou úložiště. Výkon databází je podle něj „o přesouvání dat, nikoliv o aritmetice na procesoru“. V tom lze Larrymu opravdu jen stěží oponovat. Ellison připomněl pokročilé systémy komprese, které nejen snižují požadavky na úložnou kapacitu, ale také zvyšují propustnost úložišť samotných, udělal to pochopitelně způsobem sobě vlastním: „Dokážeme data dostat z místa na místo stokrát rychleji než kdokoliv jiný v našem odvětví.“

Opravdový Oracle cloud

„Fusion Apps jsou konečně tady. Trvalo nám to šest let, během kterých jsme museli přepsat vedle vlastního jádra více než stovku aplikací. Na zkušebním provozu s námi spolupracovalo na dvě stovky zákazníků, nyní je ale období omezené dostupnosti za námi a všechny moduly jsou běžně dostupné,” zahájil Ellison své hlavní ohlášení na sklonku třetího konferenčního dne – uvedení ostré verze Fusion Apps a Oracle cloudu coby PaaS a SaaS platformy pro jejich provoz. Připomněl, že Fusion Apps byly od začátku koncipovány coby cloudové řešení (byť před šesti lety se mluvilo o SaaS) postavené výhradně na odvětvových standardech, především na Javě, se špičkovou bezpečností, která je na úrovni midlleware, databází a operačního sytému, nikoliv v aplikacích.

Ve svém posledním vystoupení opět nešetřil konkurenci, SAP a zejména Salesforce: „Ten jejich cloud je takový lepkavý. Je to vězení, můžete tam vstoupit, ale nikdy se nedostanete ven. Je to cloudový ekvivalent zavšiveného motelu. Falešný cloud. Je to rozhodně dobré pro Salesforce, ale nemusí to být zrovna ideální pro zákazníky […] Salesforce dává data různých zákazníků do jedné databáze. My jsme tu databázi napsali a nemyslíme, si že je to dobrý nápad. Říkají tomu multi-tenancy a bylo to zajímavé tak před patnácti lety.“

Big Data: Žádné SQL

bitcoin školení listopad 24

„Velká data“, tedy datové sety bez jasně definované struktury, typicky generované provozem na webech, senzory a dalšími zdroji mimo tradiční podnikové aplikace, jsou fenoménem, kterému se věnuje většina dodavatelů velkých databázových systémů. Nebylo proto až tak velkým překvapením, že právě Oracle představil na letošním Open Worldu nový systém s databází NoSQL pro práci s „Velkými daty“, konkrétně s open source platformami Hadoop a R.

Open World přinesl pochopitelně řadu dalších novinek z oblastí, jako je MySQL, systémů Exadata a jejich využití coby „motoru“ pro cloud computing či ohlášení partner, jako je platforma TomTomu pro budování korporátních GIS aplikací. Tyto a další novinky z Oracle Open World 2011 naleznete na CIO.cz.