;

Odstartovala elektronická revoluce ve slovenském zdravotnictví

29. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Klíčovou součástí systému je Národní portál zdraví, který je centrálním přístupovým bodem pro 5,5 miliónu slovenských občanů k jejich elektronické zdravotní knížce.

Unikátním projekt Zavedení elektronického zdravotnictví ve Slovenské republice byl po pěti letech vývoje, implementace a testování nyní spuštěn do ostrého provozu. Klíčovou součástí celého systému je Národní portál zdraví, který je centrálním přístupovým bodem pro 5,5 miliónu slovenských občanů k jejich elektronické zdravotní knížce. Slouží také při získávání informací o nemocech, péči o zdraví i službách a systému zdravotnictví v SR. Pacientovi také umožňuje vyjádřit svůj názor k úrovni poskytovaných zdravotních služeb.

"Hlavním smyslem celého projektu je zabezpečit nepřetržitou dostupnost zaručených a ověřených klinických informací pacientů oprávněným lékařům a zdravotnickým pracovníkům. Použili jsme ve spolupráci se slovenským Ministerstvem zdravotnictví unikátní koncept, kde pacient sám rozhoduje o zpřístupňování svých dat. V systému je definován i přístup k život zachraňujícím údajům o pacientovi pro urgentní zdravotnickou pomoc. Další výhodou je jednotnost a informační podpora lékařů při medikaci i snížení pravděpodobnosti podvodu při předepisování nebo vydávání léků," vysvětluje eHealth Martin Kult, vice-president pro strategické zakázky společnosti Ness, která se na projektu podílela. "Dostupnost komplexní dokumentace a zdravotní historie pacienta společně se snížením administrativní zátěže lékaře přinášejí úspory na nákladech ve zdravotnictví při současném zvýšení kvality poskytovaných služeb. A navíc přirozeně zapojujeme pacienty do kontroly vykázané péče," dodává Kult.

Zahraniční zkušenosti s eHealth například z Dánska, Skandinávie nebo Velké Británie potvrzují snížení předepisování léků ve standardní péči až o 25 %, snížení administrativní zátěže všeobecných lékařů o 5 až 10 % nebo snížení pohybu zdravotní dokumentace mezi poskytovali zdravotní péče o 30 %.

"Elektronizace zdravotnictví přinese kromě úspory nákladů i mnoho dalších výhod. Lékař bude mít o pacientovi více informací než teď. Zkvalitní se tím péče a zabrání duplicitě vyšetření. Pacienta to zase, díky přístupu ke svým záznamům, může motivovat k tomu, aby byl citlivější ke svému zdraví a přemýšlel o zdravějším životním stylu." říká MUDr. Helga Kajanová, medicínská poradkyně pro eHealth.

bitcoin školení listopad 24

"Síla systému je v jeho komplexnosti. Propojuje kromě lékařů a pacientů také lékárny, nemocnice, laboratoře, pojišťovny… a vše směřuje k posílení role pacienta, jeho zodpovědnosti a kompetentnímu rozhodování o svém zdraví. Výhodou také je, že systém respektuje zavedené informační systému poskytovatelů péče. Lékaři tak nebudou muset instalovat jiný systém, než na který jsou zvyklí. Stávající systémy pouze projdou certifikací a budou zaintegrovány do centrálního eHealthu" říká Peter Linhardt, hlavní konzultant Ness Technologies pro eHealth. "Každého přitom logicky napadne otázka ochrany údajů. eHealth systém samozřejmě akcentuje maximální bezpečnost citlivých pacientských dat před nepovolaným přístupem, odcizením či změnou. Identifikační údaje a medicínská data jsou v oddělených databázích, jejich propojení podléhá přísným pravidlům a nepřetržitému dohledu. Veškerá komunikace splňuje přísné požadavky evropské normy zdravotnické informatiky. Ness má mnohaleté zkušenosti s definováním i aplikací bezpečnostních konceptů," dodává Linhardt.

Zdroj: Ness Technologies

Autor článku