;

Nejvýkonnější superpočítač v Německu bude zkoumat fungování lidského mozku

7. 2. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © pixel_dreams - Fotolia.com
Společnost Atos podepsala smlouvu o dodávce svého nejnovějšího superpočítače, "BullSequana X1000" pro Forschungszentrum Jülich v Německu. Stroj o výpočetním výkonu 12 petaflopů bude nejrychlejším superpočítačem v Německu a jedním z nejvýkonnějších počítačů na světě. Kromě jiných aktivit bude Superpočítač využíván při výzkumu v rámci projektu Human Brain Project, jehož cílem je zlepšit pochopení procesů v lidském mozku prostřednictvím simulace.

Diky své vysoké flexibilitě je BullSequana ideální pro použití ve špičkovém interdisciplinárním výzkumu. Uzavřením partnerství se společností Atos se tak Forschungszentrum Jülich stalo první institucí v německém výzkumném prostředí, která nainstalovala tento vlajkový superpočítač. Celý systém bude v konečné podobě obsahovat deset buněk BullSequana X1000 a je optimalizován pro volné chlazení po celý rok, což znamená 10krát menší spotřebu energie, než tomu bylo u předchozí generace superpočítačů.

"Skutečnost, že si Forschungszentrum Jülich vybralo superpočítač BullSequana dokazuje, že naše evropské technologie a řešení přinášejí významnou hodnotu a nabízí nezbytnou důvěru pro stále více výzkumných institucí, které musí řešit náročné výzvy. Kromě toho oceňují, že náš superpočítač Atos BullSequana se vyznačuje vysokou energetickou efektivností a pečlivým využíváním zdrojů, díky čemuž poskytuje jedinečně nízkou uhlíkovou stopu, která je nezbytná pro dosažení těch nejvyšších výkonů udržitelným způsobem“. říká Thierry Breton, předseda představenstva a CEO společnosti Atos.

bitcoin školení listopad 24

Kromě instalace superpočítače bude společnost Atos zodpovědná za provoz a podporu na místě. Mimo jiné bude probíhat úzká spolupráce se specializovanou společností ParTec v Mnichově, která bude zajišťovat správu systému prostřednictvím vlastního softwaru ParaStation a místních zaměstnan
ců.

Superpočítač bude provozován Superpočítačovým centrem Jülich, které je členem Gaussova centra pro superpočítače a bude instalován ve 2. čtvrtletí roku 2018. Systém je financován z prostředků Ministerstva kultury a vědy německého státu Severní Porýní-Vestfálsko.