;

Jan Čaboun: Na Symbian konečně zapomeňme

22. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: archiv redakce
Přinášíme vám rozhovor na téma mobility s Janem Čabounem, Competence managerem Mobility ve firmě Ness Technologies.

CIO Business World: Co je dle vašeho názoru či zkušenosti hlavním faktorem, který vytváří potřebu rozvoje podpory mobility a řešení pro spolupráci?

Jan Čaboun: Mobilní zařízení dnes nabízejí velký výpočetní výkon a konektivitu 24 hodin denně a zároveň uchovávají velké objemy dat. V podnicích se tak vedle počítačů objevila úplně nová skupina zařízení, se kterými zaměstnanci běžně pracují, ale tato mobilní zařízení na rozdíl od stávajících počítačů nejsou dostatečně zakomponována do podnikové IT infrastruktury, a to zejména s ohledem na bezpečnost. Hodně se diskutuje o BYOD, tedy o využívání vlastních mobilních zařízení pro práci, ale přijdou i další technologie a služby, které budou do podnikových procesů pronikat stále hlouběji.

Existuje dnes u vás nebo vašich zákazníků něco jako standard či typická úroveň podpory mobility nebo spolupráce na dálku?

U našich zákazníků již snaha o podporu podnikové mobility a vytvoření podnikové mobilní koncepce existuje. Nastavují například důležitá pravidla pro podnikovou mobilní bezpečnost, standardizují mobilní hardware nebo rozvíjejí prostředí pro mobilní aplikace. Snažíme se ale toto vnímání problematiky podnikové mobilizace rozšiřovat mezi další podnikové uživatele. Jestliže zdejší firmy srovnáme s USA nebo západní Evropou, zjistíme, že na západ od nás podniky řeší hlavně nasazení a správu aplikací, které uživatelům umožňují přístup do interních systémů, jakými jsou například ERP či CRM. Na druhou stranu je to pro nás výhoda, protože vidíme, co nás bude čekat za rok či rok a půl – takové je zhruba zpoždění v oblasti mobilit.

Co je podle vás největší překážkou rozvoje lepší podpory mobility a řešení pro spolupráci?

Využívání chytrých mobilních zařízení začalo v českých a slovenských podnicích jednotně a rychle, tak jak šla světová vlna z USA do celého světa. Zavádění podnikové mobilní strategie od základní mobilní bezpečnosti přes standardizaci mobilních platforem a integraci s podnikovými informačními systémy je však poměrně pomalý proces, a to i kvůli přístupu lidí v IT a v managementech firem, kteří odkládají řešení mobilní bezpečnosti až do chvíle, kdy se objeví první problémy. Další překážkou v rozvoji mobility jsou vedení mnoha českých společností, která často netuší, jak lze mobilitu využít. Zde jsou překvapivě dále IT oddělení firem, která si uvědomují, co by mobilita mohla přinést a jak ji využít v oblasti businessu.

Která mobilní platforma si podle vás získává v ČR dominantní postavení? Které platformy je podle vás nezbytné zahrnout mezi podporované?

Jak to vypadá v typickém českém podniku? Na Symbian konečně zapomeňme, Windows Phone je stále v začátcích, BlackBerry se už tak nenosí a v podnicích ho nahrazuje iOS a Android. Managementy firem často využívají mobilní zařízení s Apple iOS, úrovně pod nimi pak zařízení s OS Android. I když jsou zařízení s Apple iOS z hlediska bezpečnosti a podnikové správy na velmi vysoké úrovni, platforma Google Android svůj záběr ve firmách přes své neduhy stále zvětšuje.

bitcoin školení listopad 24

Očekáváte významný posun v oblasti podpory mobility a řešení pro spolupráci v souvislosti s příchodem Windows 8?

Pokud z nějakého důvodu dojde k významnému rozšíření platformy Windows 8 od Microsoftu, předpokládáme, že dodavatelé mobilních řešení, tak jako u ostatních mobilních platforem, samovolně promptně zareagují, aby tuto platformu dostatečně zásobili službami a aplikacemi pro podnikové využití. Samozřejmě velmi záleží na přístupu a podpoře Microsoftu a na jeho vůli výrazněji se prosadit proti Applu a Googlu.