;

Microsoft varuje, že přechod z XP na Windows 7 nebude hračka

2. 4. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Microsoft upozornil, že vzhledem ke stejnému základnímu kódu bude zpětná kompatibilita Windows 7 podobná jako u Windows Vista a zákazníci prý nemají doufat v nějaké razantní zlepšení.

Zástupci společnosti Microsoft varovali podnikové zákazníky, že migrace z Windows XP na Windows 7 nebude snadnější než přechod z XP na Vista. A přidali hned několik doporučení zda a jak by měli uživatelé přejít na nové Windows.

Jak se vyjádřila Gavriella Schuster, senior ředitelka Windows produkt managementu, Windows 7 budou mít obdobnou míru aplikační kompatibility jako Windows Vista. Jinak řečeno: zákazníci, kteří chtěli počkat na Windows 7, protože doufají ve větší míru zpětné kompatibility, mají podle Microsoftu smůlu a mohou ss klidem v duši zvolit Windows Vista. Gavriella Schuster tento krok dokonce doporučuje s tím, že takto budou mít zákaznici alespoň jednodušší migraci na „Sedmičky“, protože jejich programový kód je v základech stejný jako u Vist. Popřípadě by se chtělo s trochou jedovatosti říci, že tito uživatelé mohou zůstat u Windows XP.

Na blogu Microsoftu uveřejnila Gavriella Schuster několik doporučení korporátním zákazníkům, která by jim měla pomoci se rozhodnout, zda nyní upgradují na Windows Vista, nebo zda počkají na Window 7. Což bude pravděpodobně koncem letošního roku, nejpozději začátkem příštího.

Řada firem i domácích uživatelů se rozhodla zůstat u Windows XP, což dělá Microsoftu těžkou hlavu. Ani masivní reklamní kampaň mnohé nepřesvědčila, aby se XP vzdali. Došlo to tak daleko, že Microsoft musí dodávat XP Home pro netbooky, protože by pro ně byly Vista příliš hardwarově náročné, a také Vista Business a Premium mají možnost bezplatného přechodu na XP Professional, čehož mnohé firmy využívají.

Není proto překvapující, že jedním z uveřejněných doporučení pro korporátní zákazníky je, aby z XP na Vista upgradovali co nejdříve, což se samozřejmě týká i těch provozujících Windows 2000, 98/Me či dokonce ještě starší. Nutnost upgradu zdůvodňuje Microsoft zejména nástroji pro vzdálenou správu které jsou ve Vista a Windows 7 a které chybějí v XP a starších. Dalším důvodem je, že XP vznikly ještě před masovým rozšířením notebooků a menších mobilních zařízení, takže nemají tak široké možnosti co se jejich správy a zabezpečí týče. Microsoft říká, že v roce 2001, tedy v době vypuštění XP, byl podíl notebooků mezi počítači méně než 10 procent, také celkové rozšíření internetu nebylo tak velké, takže nebyly ani takové nároky na zabezpečení.

Na komentářích Microsoftu není překvapující samotný fakt, že doporučuje zákazníkům co nejdříve upgradovat, jako spíše to, že je společnosti jako by jedno, zda uživatelé přejdou na Windows Vista či Sedmičky.

Al Gillen, analytik IDC k tomu říká, že Microsoft má v tomto ohledu pragmatický přístup. Firma zřejmě pochopila, že zákazníci nebudou dělat, co jim Microsoft řekne, místo toho se budou snažit zvolit pro ně nejvhodnější variantu. Gavriella Schuster doslova říká, že volba „Vista, či Windows 7“ záleží na konkrétních podmínkách.

Lze se na to ovšem dívat i jinak. Pro Microsoft je samozřejmě lepší, pokud zákazníci koupí Windows Vista nyní, než Window 7 v budoucnu, zároveň je ovšem jasné, že snaha protlačovat Vista selhala. Takže se marketing firmy uchyluje k přesvědčování ve formě přirovnávající schopnosti i kódový základ Vista k Sedmičkám, vůči kterým panuje poměrně příznivé očekávání.

Jakkoli má Microsoft rezervovaný přístup v případě Windows XP, stran Windows 2000 jasně říká, že zákazníci by je měli co nejdříve upgradovat na Vista. Zvláště, když rozšířená podpora pro Windows 2000 končí v dubnu 2010 a průměrě trvá větší firmě migrace operačního systému 12 až 18 měsíců - alespoň podle Gavrielly Schuster. Windows 2000 přitom na řadě počítačů ještě fungují a lidé, kteří si je oblíbili, nebudou zřejmě příliš ochotní je vyměňovat za Visty.

Podle Microsoftu by birmy migrující na Windows Vista Service Pack 1 by toto měly dokončit a naopak společnosti, které přechod na Vista teprve započaly, by měly počkat na Service Pack 2, který bude k dispozici v nejbližších týdnech. A pokud se firma rozhodla čekat na Windows 7, měla by u tohoto rozhodnutí setrvat, jak s nebývalou upřímností řekla Gavriella Schuster.

Až Windows 7 vyjdou, nebude to poprvé, co bude mít Microsoft na trhu dva operační systémy se stejným základním kódem. Podobná situace nastala s Windows 2000 a Windows XP, kdy také obdobně mnozí uživatelé Windows 98 čekali na nové XP místo aby upgradovali na Windows 2000.

bitcoin školení listopad 24

Podle Ala Gillena jsou Windows 7 v zásadě jen inovované Vista, které sice přinesou četná zlepšení, ale rozhodně nebudou znamenat nějaký razantní posun směrem od Vista, zvláště ne co se zpětné programové kompatibility týče. Migrace ze starších verzí Windows na Sedmičky proto bude v zásadě stejně pracná jako na Vista a zároveň přechod z Vista na Windows 7 by měl být v porovnání s tím relativně snadný.

Ani tato poslední snaha Microsoftu ovšem nemusí slavit u zákazníků úspěchy a mnozí mohou setrvat u Windows XP, jejichž technickou podporu garantuje Microsoft do dubna 2014.