;

Globální škody způsobené kyberkriminalitou vzrostou do roku 2021 na 6 bilionu dolarů

25. 10. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: Alex - Fotolia.com
Dramatický nárůst počítačového zločinu na celosvětové úrovni přináší popularita internetu věcí (IoT). V uplynulém roce došlo k nárůstu počítačových útoků na připojená zařízení o 600 %. Počítačová kriminalita roste i v Česku. Nejohroženější je státní správa, banky, firmy z energetiky a čím dál oblíbenějším cílem útočníků jsou univerzity, uvádí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Policie loni evidovala v souhrnu 6815 trestných činů, což o 17 procent více než v roce 2017 a o 22 % více než před sedmi lety.

Útoky na internetové bankovnictví v mobilech

V Česku i zahraničí je podle poradenské společnosti BDO nejčastější formou útoku tzv. phishing, který velmi často ohrožuje klienty bank. V tuzemsku jsou novým trendem útoky na mobilní internetové bankovnictví. Cílem je získat podvodným způsobem přístupové kódy na bankovní účty a odčerpat finance. „Počet phishingových útoků roste celosvětově, meziročně o 40 procent. Phishingové zprávy vypadají čím dál důvěryhodněji a mizí z nich typické znaky, podle kterých se daly dříve snadno odhalit – například lámaná čeština nebo překlepy. Phishing se neomezuje jen na email, protože útočníci používají s oblibou další platformy pro zasílání zpráv - například Whatsapp, Facebook, Messenger nebo SMS,“ informuje poradce pro kybernetická rizika z poradenské společnosti BDO Tomáš Kubíček.
 
Přibývá útoků na české univerzity, varuje zpráva NÚKIB

bitcoin školení listopad 24

Častým cílem phishingových útoků v České republice nejsou jen finanční instituce a jejich klienti, ale v posledních letech se zvedl i podíl útoků proti českým univerzitám, uvádí nejnovější zpráva NÚKIB o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2018. „Hlavní motivací útočníků je finanční zisk, ale výjimkou nejsou ani snahy o krádež duševního vlastnictví. Rovněž energetický sektor bude pravděpodobně v příštím roce vystaven větším kybernetickým hrozbám. Počet a sofistikovanost útoků bude dále narůstat, s nasazováním IoT zařízení se rozšíří prostor pro možné průniky do průmyslových řídicích systémů. Pokusy o útok skrze třetí strany, jejichž sítě nemusí být tak dobře zabezpečeny jako sítě distribučních společností a elektráren, budou na vzestupu. Budou pokračovat také útoky na veřejný sektor a koncové uživatele.“
 
Trh s kybernetickou bezpečností vzrostl na 100 miliard dolarů

Kybernetická kriminalita roste nejen v Česku. Statistiky poradenské společnosti BDO dokládají, že jde o celosvětový trend. „Na strmě rostoucí rizika reaguje také globální trh s kybernetickou bezpečností, který aktuálně generuje byznys o hodnotě 100 miliard dolarů. V příštích letech se do ochrany před počítačovou kriminalitou budou stále významněji zapojovat systémy umělé inteligence a strojového učení, které najdou uplatnění ve všech segmentech. Obrovské množství složitých úkolů bude možné automatizovat, na druhou stranu sítě páté generace přinesou útočníkům i obráncům ještě větší možnosti k útoku i obraně,“ uzavírá Tomáš Kubíček.