;

Fenomén Application Economy na postupu

30. 10. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: © DigiClack - Fotolia.com
Jak potvrzují čísla celosvětového průzkumu společnosti CA Technologies, Firmy, které ke svým obchodním aktivitám využívají speciální aplikace, dosahují výrazně lepších výsledků než ty, které to nedělají.

Jak se mají firmy úspěšně vypořádat se stále sílícím technologickým tlakem, který zásadně mění jejich zaběhlé obchodní strategie? Jaké překážky musí společnosti nejčastěji překonávat, chtějí-li se adaptovat na nové podmínky podnikání? I těmto otázkám se ve svém celosvětovém průzkumu věnovala společnost CA Technologies. Jeho výsledky potvrdily aktuálnost trendu application economy: podle průzkumu firmy, které již nyní využívají speciální aplikace ke svému podnikání, mají totiž dvakrát tak vyšší příjmy než ty, které tak nečiní.

Co je application economy?
Application Economy je celosvětový trend, který vyjadřuje přesun obchodování z tradičních kamenných poboček a klasických internetových obchodů do revolučního prostředí mobilních aplikací. Ty se tak stávají hlavním nástrojem pro efektivnější oslovování zákazníků a jejich pevnější propojení s konečným produktem a značkou. Zároveň tvoří významnou konkurenční výhodu pro jednotlivé firmy.

A to se bez ohledu na předmět jejich činnosti. Na konferenci CA Technologies, která k tématu Application Economy proběhla v Praze v polovině října 2014, jsme mohli vidět i řadu příkladů.

Jeden ilustrativní příklad za všechny: Když letecká společnost Alaska Airlines hodlala udělat krok k posílení své pozice na trhu, nekoupila nová letadla, jak bychom možná čekali.
Místo toho firma najala programátory, kteří začali pracovat na zlepšení on-line aplikací, které slouží pro zlepšení péče o zákazníky. To, co bylo dříve třešničkou na dortu, je dnes hlavní součástí byznysu. 

Z průzkumu vyplynulo, že společnosti, které již úspěšně zahrnuly software do své běžné obchodní činnosti, očekávají o 68 % vyšší zisky. Chce-li být firma i v budoucnu úspěšná, musí si urychleně ve světě application economy najít své místo – v opačném případě jí totiž hrozí nejen obchodní ztráty, ale také nezájem spotřebitelů či ztráta konkurenceschopnosti. Tohoto si je podle průzkumu vědomo 60 % respondentů.

Nejčastěji v závislosti na potřebě využít application economy pro své podnikání firmy otevírají vlastní softwarová oddělení: uvedlo to celých 52 % dotázaných s tím, že v příštích 12 měsících hodlají investovat zejména právě do náboru vlastních IT specialistů.

Při reakci na application economy se ale firmy mnohdy musejí vypořádávat s vnitřními překážkami, které je v jejich snaze zpomalují: 25 % vedoucích IT pracovníků uvedlo, že se musí vyrovnat s nedostatkem pochopení u vrcholného managementu společnosti, 26 % uvedlo, že je brzdí nedostatek odborného a problému znalého personálu.

I proto je jen 15 % zodpovědných pracovníků firem spokojeno s tempem, v jakém jsou nové aplikace dodávány. Z tohoto důvodu je až 88 % dotázaných společností rozhodnuto přijmout speciální firemní strategii na vývoj softwaru, tzv. DevOps, jejíž cílem je urychlit ve společnosti vývoj a produkci nových softwarových aplikací.

Výzkumu se zúčastnilo 1 450 respondentů, mezi nimiž byli vedoucí IT pracovníci a členové nejvyššího firemního managementu, a to napříč odvětvími: od finančních služeb, přes zdravotnictví, výrobu, obchod, telekomunikace, média. Respondenti pocházeli z 13 zemí.

Zdroj: CA Technologies

Čtěte také:
→ Smartphony, tablety, hybridní notebooky – výzva pro CIO
Od ranního buzení mobilem až po sofistikované firemní aplikace. Chytrá zařízení, bez kterých si dnes už jen těžko dokážeme představit náš každodenní život.
→ Firmám trvá tři týdny, než zajistí zaměstnancům potřebnou mobilitu
Podle firem v regionu EMEA jsou obavy z důvěryhodnosti, nejasného vlastnictví a dostupnosti překážkou, která jim brání plně využít výhod éry mobility a cloudu, říká průzkum společnosti VMware.

bitcoin školení listopad 24

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+