Výměnu dat ve formě webového rozhraní, aplikací, elektronické výměny informací (EDI), smart senzorů nebo v rámci integrovaného informačního systému řízení dodavatelsko-odběratelských řetězců sdílí 38 % všech podniků, které mají více než deset zaměstnanců. Oproti roku 2015 se jedná o dvojnásobný růst. Průměr zemí EU je přitom 25 % a Česko z evropské sedmadvacítky těsně přeskočilo jen Slovinsko. Nejvíce elektronické sdílení informací využívá automobilový průmysl, až dvě třetiny firem v tomto sektoru.
HP Knowledge HUB pro moderní firemní IT
NOVINKA Navštivte novou speciální on-line zónu CIO Business Worldu, kde vám ve spolupráci s HP budeme průběžně radit, jak snadno a bezpečně pracovat na cestách, jak si usnadnit život používám správných nástrojů, jak zvládnout přechod z kanceláří domů a zase nazpátek a jak se přitom chovat ekologicky.
Pomoc a inspiraci pro moderní IT najdete v našem HP Knowledge HUBu.
Komplikovanější situace panuje u využívání ERP systémů. Meziročně došlo k překvapivému propadu ve srovnání s rokem 2022. Používání nějaké formy podnikového informačního systému uvádělo před dvěma lety 38 % firem, loni to bylo 29 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Vliv na to může mít kromě skutečného opuštění ERP u některých podniků také odlišný vzorek vybraných společností a různorodost v chápání pojmů.
Devět z deseti velkých firem používá ERP systém
V případě velkých podniků ale ERP využívá devadesát procent firem. Nejvíce jsou tyto systémy používány opět v automobilovém průmyslu, telekomunikacích a sektoru IT. V evropském kontextu nicméně Česko patří k podprůměru Evropské unie, využívání ERP systémů hlásí v průměru 43 % podniků. Špičkou je Dánsko, kde ERP systémy používají dvě třetiny firem.
Za klíčový parametr při výběru informačního systému na stupnici důležitosti 1 až 5 označila většina respondentů jeho bezpečnost s průměrným skóre 4,54. Následovaly uživatelská přívětivost, péče o zákazníka, kompatibilita s dalšími řešeními a flexibilita systému.
Kontroverzním a diskutovaným byznysovým tématem jsou dotace. Firmy jsou v otázce ohledně podpory nákupu podnikového softwaru rozděleny. Využívá je nebo by je využila nadpoloviční většina z nich, přičemž 37 % o této možnosti ví a využívá ji či plánuje využít, dalších 15 % z celku neví, ale také by ji využilo. Negativně se k využívání dotací postavilo 48 % oslovených zástupců podnikového sektoru.
Obliba cloudu roste
Naprostým mainstreamem se pro firmy stává používání informačních systémů v cloudu. Využívá jej necelá polovina firem a další téměř třetina se ho chystá využívat. Podíl firem, které cloudové řešení nemají a ani ho naplánují, se smrskl na 29 % z dotazovaných subjektů.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z CIOtrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Zástupci firem na cloudovém řešení oceňují hlavně jeho flexibilitu, zásadní úsporu nákladů a také výrazně vyšší úroveň zabezpečení dat. Podle názoru více než poloviny firem je hlavním důvodem pro pronájem softwaru nižší počáteční investice, dalším oceňovaným plusem je technická podpora s pravidelnými aktualizacemi.
Digitalizace pomůže překonat neduhy české ekonomiky
„Rok 2023 nebyl rokem jednoduchým. Po dvou covidových letech šlo už o druhý válečný rok, který s sebou, stejně jako ten první, přinesl silnou inflaci, zvýšené ceny energií a z toho vyplývající významnou nejistotu na trhu,“ říká CEO a předseda představenstva společnosti Asseco Solutions Jiří Hub.
„Česká ekonomika se pohybovala na hraně recese, takže se nervozita přelila i na trh podnikových informačních systémů, zejména to platí pro segment SME, tedy menších a středních firem,“ upřesnil. Digitalizace podnikového sektoru ale může dle Huba současné bolesti české ekonomiky, jako je růst nákladů na energie a nedostatek kvalifikované pracovní síly, významným způsobem snížit.
Inovace jako příležitost k růstu
Business Development Director v Asseco Solutions Martin Kršňák vidí příležitost pro firmy v zavádění inovací.
„Automatizace, robotizace, digitalizace, AI, machine learning, RPA, data mining, ChatGPT… Všechna tato buzzwords spoluvytvářejí nové tržní příležitosti díky schopnosti rychlé adaptace a snížení nákladů. Klíčovým faktorem úspěchu těchto projektů je schopnost integrovat je rychle do rutinních a ideálně automatizovaných procesů každé společnosti,“ říká Kršňák.
CIOtrendssi můžete objednat i jako klasický časopis (v tištěné i v digitální podobně) Věnujeme se nejnovějším technologiím a efektivnímu řízení podnikové informatiky. Přinášíme nové ekonomické trendy a analýzy a zejména praktické informace z oblasti podnikového IT se zaměřením na obchodní a podnikatelské přínosy informačních technologií. Nabízíme možná řešení problémů spojených s podnikovým IT v období omezených rozpočtů. Naší cílovou skupinou je vyšší management ze všech odvětví ekonomiky.