;

BYOD používá již polovina IT odborníků v Česku

29. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: © Christoph Plueschke - Fotolia.com
Používání soukromých zařízení k práci v Česku roste: Již více než polovina IT odborníků se do firemní sítě připojuje z vlastního přístroje, často jim ale chybí možnost zabezpečení. Tyto výsledky přinesla anketa mezi účastníky konference Cisco Connect v dubnu 2013.

České firmy stále častěji umožňují svým zaměstnancům používat k práci soukromá zařízení, jako jsou chytré telefony, notebooky nebo tablety. Tento koncept, označovaný jako BYOD (Bring Your Own Device), považuje 30 % IT profesionálů za trend s největším vlivem na firemní IT v příštích 3 letech. Vyplývá to z průzkumu, který byl proveden mezi odborníky na informační technologie v rámci konference Cisco Connect letos v dubnu. Celkem 54 % respondentů pak uvedlo, že své soukromé zařízení k práci již běžně využívají.

V podobném průzkumu uskutečněném v loňském roce označilo koncept BYOD jako klíčový celkem 24 % dotázaných. Je tak vidět, že jeho význam v českých podnicích stále roste. Rezervy však firmy mají v oblasti bezpečnosti – ačkoliv má v současné době k dispozici zabezpečený přístup k firemním sítím, datům a aplikacím 73 % respondentů, kteří mohou svá soukromá zařízení k práci používat, stále je zde 27 % těch, kteří zabezpečený přístup nemají.

BYOD přinášejí spokojenost, motivaci a produktivitu

„Když má zaměstnanec možnost pracovat na vlastním zařízení, které běžně používá v soukromí, má to pozitivní vliv na jeho spokojenost, motivaci a produktivitu. Data z USA ukazují, že ekonomický přínos konceptu BYOD se pohybuje v řádu minimálně stovek dolarů na každého zaměstnance za rok – a to je částka, která ve firmách s desítkami či stovkami lidí hraje roli,“ říká Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco ČR.

Rizika jsou v bezpečnosti

Oproti situaci, kdy ve firmách fungovaly jen vybrané modely zařízení, se jich v rámci BYOD připojují desítky různých typů. Je proto potřeba, aby se bezpečnostní procesy přesunuly z ochrany zařízení k ochraně samotné sítě. Dojde tak i ke zjednodušení a zpřehlednění správy firemní sítě. Pokud firma uvažuje o zavedení BYOD, a nejen tehdy, mělo by k bezpečnostním standardům patřit zejména ověřování uživatelů, bezpečné připojení a kontextové řízení přístupu k informacím.

Pokud jsou navíc definována rozumná pravidla používání soukromých zařízení a prostřednictvím inteligentních technologií je zajištěno jejich dodržování, sníží se rizika na minimum a plnému využití potenciálu konceptu BYOD nic nebrání. V této oblasti má však řada firem nedostatky – z průzkumu Cisco vyplývá, že taková pravidla má definována pouze 59 % firem, 8 % je plánuje zavést v příštích šesti měsících. Dalších téměř 9 % dotázaných uvedlo, že o existenci takových pravidlech vůbec neví.

bitcoin školení listopad 24

Průzkum byl proveden mezi 533 IT odborníky v rámci konference Cisco Connect, která probíhala ve dnech 10. – 11. dubna 2013 v pražském hotelu Clarion.

G+