;

Aplikační architekt: Víc než programátor

13. 8. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Obrys oné funkce a pozice v podniku je značně nejasný. Je to introvert s tlustými brýlemi, kterého zařadíme mezi programátory, nebo extrovert s přehledem a schopností jasně a srozumitelně obsáhnout celý podnikový IS?

Zlí jazykové by řekli, že termín aplikační architekt či architekt IS zažil za posledních osm let jen o něco menší devalvaci než americký dolar. Pozice mnoha softwarových vývojářů a programátorů byly (často nikoliv jejich vinou) přebudovány na „architektonické“, bez ohledu na to, co dotyčný expert vlastně v podniku dělá, kolik má dioptrií a zda se po třicítce odstěhoval od rodičů.

Skuteční architekti IS mají široký přehled a znalosti o aplikacích a systémech používaných v celém podniku. Jejich starostí je, aby jednotlivé softwarové projekty zapadaly do celkové strategie rozvoje podnikového informačního systému a odpovídaly požadovaným parametrům a postupům. „Fungují jako konzultanti pro vlastní vývojáře a programátory i jako policejní dohled nad celou podnikovou architekturou,“ vysvětluje Dave Van De Voort z konzultační společnosti Mercer Human Resource.

Proč se jedná o tak aktuální a žhavou pozici, vysvětluje John Estes z Robert Half Technology: „S příchodem nových softwarových technologií a přístupů se objevila řada nových projektů. Podniky nejen integrují software, ale navíc rozjíždějí interní Web 2.0 aplikace, jako jsou blogy a wiki, a pro existující aplikace vytvářejí webová rozhraní. Je to projektová všehochuť, ve které se někdo musí vyznat a řídit ji.“ Skuteč­ný aplikační architekt musí být zkušeným IT profíkem, schopným si udržet přehled a zároveň provádět velmi specializované úkoly – najít někoho skutečně kvalifikovaného tak není vůbec snadné. Mnoho lidí o sobě navíc bude prohlašovat, že jsou architekty, i když tomu tak ve skutečnosti vůbec nebude – samotná schopnost něco naprogramovat v podnikovém IS či intranetu rozhodně nestačí.

Proč jej potřebujete: Aplikační architekt řídí jeden či více projektů od začátku do konce a dbá na to, že bude správně a funkčně začleněn do podnikové technologické infrastruktury a obchodní strategie (na to druhé se často zapomíná). Nejčastěji jsou požadováni ve velkých podnicích, které musejí integrovat řadu existujících systémů s novými projekty.

Co by měl umět: Základem je alespoň pětiletá praxe s vývojem aplikací, široká znalost vývojových prostředí a platforem, programovacích jazyků a technologií – klíčo­vé jsou ale i špičkové dovednosti v oblastech plánování a návrhu aplikací a systémů. Přestože jeho úkolem není „datlování kódu“, měl by být aplikační archi­tekt schopným vývojářem a programátorem. Jen tak si totiž získá respekt a důvěru programátorských týmů a díky znalostem programování také pohlídá, aby návrh aplikace nebyl na jedné straně zbytečně překombinovaný, a na druhé straně pozná, kdy programátoři neodvádějí adekvátní množství práce. Bohužel pro tuto pozici neexistují žádné certifikáty – kandidát potřebné dovednosti díky předchozí praxi buď má, nebo nemá. Dejte ale pozor, aby vaše požadavky nebyly příliš přemrštěné – je třeba, aby architekt znal především to, co váš podnik používá, platit za rozsáhlejší znalosti je zbytečný luxus.

Kde je najít: Dobrým zdrojem mohou být konzultační divize dodavatelů IT služeb, jako jsou IBM Global Services či dodavatelé vámi používaných aplikací – ať už je to Oracle, SAP či menší lokální hráči. Otázkou samozřejmě je, zda tyto konzultanty či zaměstnance dokážete od dodavatele přetáhnout a zaplatit. Dobrým zdrojem mohou být i zkušení vývojáři v IT organizacích – v neposlední řadě i v té vaší.

Co hledat: Uchazeči by měli být schopni řešit problémy a být vůdčími osobnostmi schopnými řídit jeden či více týmů zkušených programátorů (kteří mají často na věci vlastní názor). John Estes k tomu dodává: „Programování je tak trochu umění a lidé mají obvykle odlišný pohled na to jak navrhnout, vytvořit a testovat kód – musíte tedy být dobrým rozhodčím.“ Samozřejmostí by měly být znalosti a do­vednosti z oblasti projektového řízení a hluboké pochopení struktury a cílů podniku. Aplikační architekt musí v prvé řadě pochopit problém z obchodního hlediska a posléze vybírat z řady možných technologických řešení, nezbytná je tedy i jakási technologická nestrannost.

Platové rozpětí : 60–120 tisíc Kč (liší se podle regionu, odvětví a velikosti podniku či požadovaných specializací).

bitcoin školení listopad 24

Výběrové řízení: Dobrý kandidát by měl být schopen popsat a vysvětlit dopodrobna konkrétní aplikační projekt, který řídil od začátku do konce, s přesnými detaily celého životního cyklu projektu, včetně návrhu, analýzy, testování a nasazení do ostrého provozu (oblíbená „implementace“). „Pokud to nedokáže, může se jednat o schopného programátora, ale stěží o skutečného architekta,“ dodává Estes.

Vychovejte si vlastního: Jak již bylo zmíněno, dobrou volbou jsou kandidáti z vašeho vlastního podniku, kteří se dobře vyznají ve stávajících podnikových aplikacích i ve firmě samotné. Služebně starší vývojáři či programátoři by měli mít dost zkušeností pro pozici architekta, jde jen o to, objevit toho pravého.