;

8 lekcí z IT získaných při letních olympijských hrách 2012

26. 9. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: © Fudzo - Fotolia.com
Sportovní nadšenci mají stále ještě v čerstvé paměti události z poslední olympiády a opěvují úspěchy medailistů ze svých zemí. Jaké znalosti si ale z her mohou odnést IT ředitelé?

Masové návštěvy oficiálních olympijských webových stránek nabízí vynikající lekce v oblastech řízení infrastruktury, předcházení neočekávaným výpadkům a udržení hladkého běhu věcí i ve chvílích nejvyššího vytížení.

1. Dávejte pozor na sítě během online přenosů

Mark Urban, expert na síťovou bezpečnost ve společnosti Blue Coat, vyrábějící zařízení pro caching sítí, na základě interního průzkumu uvádí, že jeden zaměstnanec sledující video v HD kvalitě může zabrat až 30 procent kapacity linky T1. Podle Urbana proto existují přímé náklady spojené se sledováním videa, přičemž většina z nich souvisí se správou sítě pro živé i nahrané přenosy.

2. Business intelligence může zveřejňovat data novými způsoby

Během olympijských na sebe upozornila společnost QlikTech, která prostřednictvím aplikace QlikView vyhodnocovala šance na vítězství u 30 populárních atletů. Anthony Deighton, CTO společnosti QlikTech uvedl, že tato aplikace pracující na principech BI a sbírající dostupná data ze statistik této sezóny a sociálních sítí, mohla pomoci předvídat, kdo vyhraje jakou medaili. Pro CIO se tak jedná o připomenutí faktu, že data nemají valnou hodnotu až do chvíle, než jsou převedena do podoby vizuálu, na jehož základě lze vyvozovat konkrétní rozhodnutí.

3. Sociální sítě mohou ochromit služby GPS

Během jedné události v Londýně se střetávali fanoušci tweetující o cyklistických závodech se síťovými operacemi. To mělo za následek, že vysílající společnosti nemohly divákům poskytnout GPS informace o rychlosti a aktuální poloze závodníků. Brian Jacobs, senior produktový manager v Ipswitch Network Management, říká, že problému by se dalo předejít využitím softwaru pro síťový management, jenž nastaví specifický limit aktivitám na konkrétních webových stránkách (včetně twitteru). Lekce pro CIO spočívá v zajištění alternativního plánu pro udržení provozuschopnosti sítě.

4. Udělejte zátěžový test vašich webových stránek pomocí cloudu

Simulace mohou pomoci předcházení katastrof. Pro oficiální stránky London2012.com využil organizační výbor (LOC) cloudový testovací software SOASTA k tomu, aby simuloval až 1 miliardu uživatelů připojujících se na web ze všech částí světa. Software užívá 17 serverů k vysílání požadavků kvůli ověření, zda jsou stránky schopné zvládnout intenzivní využití v průběhu určité události. Paul Bunnell, hlavní architekt v LOC, poznamenává, že výbor využil SOASTA, aby zjistil, jestli je web schopen zvládnout nejsledovanější disciplíny, jako je například finále běhu na 100 metrů.

5. Počítejte s masovými přesuny a přípravami

Jedna zajímavá lekce z LOH plyne z organizace technického zázemí. Acer byl vybrán k obstarání většiny IT infrastruktury - na hrách poskytoval servery, laptopy a mobilní zařízení. Na přípravu k olympiádě nasadila firma v Londýně 420 pracovníků, kteří instalovali, testovali a řídili IT vybavení. Todd Olson, programový manager společnosti Acer říká, že jeho tým byl poprvé Londýně už v roce 2009 a před prvními událostmi připravoval organizační výbor. Poznamenal, že největší výzva spočívala v zajištění, aby výbor vše zvládal a pamatoval si nabyté informace z tréninků po celou dobu her.

6. Zabezpečte včas svá mobilní zařízení

Venafi, firma zabývající se bezpečností podnikového IT, provedla zajímavou studii, podle níž bylo během her pravděpodobně ztraceno až 67 000 mobilních telefonů. Většina ztracených telefonů přitom byla firemní nebo alespoň obsahovala podnikové informace, jediné řešení tedy byla samostatná ochrana dat. IT by se proto nemělo zaměřovat pouze na ochranu koncových bodů v síti, ale také samotných dat obsažených v mobilních zařízeních a to šifrováním a omezením přístupu.

7. Vyhněte se hrozícím podvodům

Velké události přitahují snahy k podvodům a olympiáda bohužel v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Během her často stoupá napětí účastníků a ti jsou pak náchylnější k přijetí náhlých falešných oznámení, jako je třeba zpráva o chycení významnějšího zločince s odkazem pro více informací.

Podle Ondřeje Krehela, odborníka na bezpečnost u IDentity Theft 911, útoky skrz sociální sítě během velkých událostí prudce stoupají. Manageři by si tak měli být vědomi, že jejich zaměstnanci budou spíše podléhat novým hackerským technikám tehdy, když jsou rozrušeni.

8. Zvyšte kapacitu datových center

Před jakoukoliv velkou očekávanou událostí se ujistěte, že vaše datová centra dokážou zpracovat velký nápor požadavků. Neil Cresswell, výkonný ředitel ve společnosti Savvis, která se zabývá managementem infrastruktury, říká, že se jeho organizace připravovala na olympijské hry 18 měsíců. Její londýnské datové centrum se tak zvětšilo až o čtvrtinu. Kromě toho byly zajištěny palivové generátory jakožto sekundární zdroj elektrické energie a Savvis navíc během her omezil nekritickou údržbu.