;

Pět IT rizik, před kterými varují nositelé Turingovy ceny

26. 9. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: © pixel_dreams - Fotolia.com
Technologie samy o sobě nejsou špatné, ale lidé je mohou zneužít ke špatným věcem, obávají se největší myslitelé v oboru informatiky, kteří získali Turingovu cenu.

Technologie mají značný potenciál zlepšit svět, ale přínosy nejsou zdaleka zaručené. Může se vynořit mnoho negativních faktorů, některé z nichž vzbuzují obavy u nositelů Turingovy ceny, kteří se sešli na konferenci laureátů cen v oboru IT a matematiky.

1. Internetová komnata ozvěny

„Technologie samy o sobě nejsou špatné, ale lidé je mohou zneužít ke špatným věcem,“ říká profesorka Barbara Liskov z Massachusettského technického institutu univerzity, která Turingovu cenu získala v roce 2008. Velmi ji znepokojuje možnost filtrování zpráv a názorů, které nekonvenují vlastnímu pohledu na svět. Polarizace názorů, kterou technika umožňuje, vede k tomu, že lidé přestávají být dobrými občany, protože nerozumí tomu, co se děje ve světě. 

2. Útoky na svobodu

„Pokud mohu používat e-mail já, mohou jej používat i teroristé, a díky šifrování mohou dnes beztrestně komunikovat,“ říká Raj Reddy, jeden ze zakladatelů Ústavu robotiky při Carnegie Mellon University a laureát Turingovy ceny z roku 1994. Problémem podle něj je, jak zaručit svobodu slova a soukromí, aniž by toho mohli zneužívat zločinci. V této souvislosti vyvstává řada morálních a filozofických otázek. Reddy se obává, že státní moc je bude řešit na úkor osobních svobod jednotlivce.

3. Chybový software internetu věcí

„Spoléháme na to, že software v různých zařízeních bude fungovat spolehlivě, ale běžné věci kolem nás jsou plné softwaru, který se ne vždy chová tak, jak očekáváme,“ říká Vint Cerf, který Turingovu cenu získal v roce 2004 a v současné době je viceprezidentem a hlavním propagátorem internetu ve společnosti Google. Jediná chyba v tabulce s nastavením pravidel může mít nedozírné následky, stejně jako chyba v softwaru, který řídí zařízení internetu věcí – může shořet dům nebo automobil sjet ze srázu.

4. Digitální středověk

Cerf má také obavy z toho, že fotografie, dokumenty a jiný obsah, který dnes ukládáme digitálně, nebude v budoucnu možné zobrazit nebo přehrát, protože software, který dnes k přístupu k těmto souborům používáme, bude zastaralý a na novém hardwaru nepoužitelný. „Stejný software budeme potřebovat za sto let,“ říká Cerf. Řešením může být virtualizace starého hardwaru, ale řešit bude nutné i další problémy, jako jsou autorská práva a obchodní modely, které budou počítat s dlouhodobým uchováním.

bitcoin školení listopad 24

5. Bezpečnost na internetu

„Mám obavy z pohybu dětí na internetu,“ říká profesorka Barbara Liskov. „Myslím, že dnes je mnohem těžší být rodičem než dříve. Konstruktéři počítačů nepředpokládali takový rozmach škodlivého obsahu, hackerů a internetových trollů. Když jsme začínali, byli jsme všichni kamarádi.“ Věří však, že vzhledem k tomu, že se s podobnými problémy lidstvo vypořádalo i v minulosti, dokáže se s nimi nakonec vypořádat i dnes.