;

VMware vSphere 5: Cloud jako MS Office

13. 7. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V úterý večer společnost VMware představila vSphere 5 - kompletní sadu ("suite") aplikací a nástrojů pro budování a provoz hybridních a privátních cloudů.

"Jsme uprostřed dvou zásadních trasformací světů IT a byznysu. Tou první je zásadní redukce komplikovanosti infrastruktury - ta se musí stát automatizovanější, efektivnější. Druhou jsou změny přicházející ze světa spotřebitelských technologií, které prinášejí propojenější a mobilnější svět zaměřený na sdílení informací," řekl na úvod webcastu, v jehož rámci byla vSphere 5 představena, CEO VMware Paul Mauritz.

 

Problémem podniků jsou podle Mauritze obrovské investice ve stávajících aplikacích. Je proto nezbytné nabídnout cestu jak používat tyto aplikace v automatizovaném a flexibilním prostředí a využívat nových konceptů a zdrojů - vnitřních i vnějších. "To ale nestačí, pokud budou podniky používat stávající aplikace donekonečna, a mnohé z nich jsou desítky let staré, nepodaří se jim nikdy komunikovat s novými generacemi uživatelů a zákazníků. Nové či modernizované podnikové aplikace musí kombinovat sociální a mobilní prvky s podnikovými funkcemi. Nacházíme se navíc v éře po PC. Nové aplikace tak musí zvládnout podporu řady populárních mobilních zařízení." Pokračoval Mauritz.

 

Zde si dovolíme odbočit se stručnou připomínkou: VMware zjevně preferuje cestu aplikací podporujících v nativní formě různá mobilní zařízení. Je to vcelku logická strategie i s ohledem na slabší pozici v oblasti virtualizace koncových zařízení, kde je tradičně jedničkou Citrix.

 

Dosavadní transformace IT se týkala hlavně serverové infrastruktury. Podle statistik které Mauritz během svého projevu v úterý večer přednesl bylo v na konci roku 2009 virtualizováno kolem 30ti procent všech serverových výpočtů, na konci roku 2011 to bylo již zhruba 40 procent a virtualizace začala být standardně využívána i pro provoz kritických aplikací. V letošním roce by podíl virtualizovaných výpočtů v datových centrech měl překročit 50 procent a virtualizace se tak de facto stává standardním způsobem jak provozovat serverové systémy. Podíl by měl podle Mauritze i nadále růst, mimo jiné i díky novinkám, které nabídne nová verze vSphere 5.

 

vSphere 5 je ale především zaměřena na aktuální trend budování privátních cloudů, podle Mauritze se jedná o první "Cloud Infrastructure Suite". VMware tak volí strategii, kterou před bezmála lety definoval Microsoft v případě sady Microsoft Office. Ostatně Mauritz se s touto analogií netají, mimo jiné i proto že v té době působil právě v Microsoftu. Je jistou ironií, že jsou to právě aplikace hostované formou cloudu, které tradiční obchodní model kancelářských balíků do značné míry nabourávají.

 

Sada pro Cloud infrastrukturu v podání VMware zahrnuje:

 

vSphere 5 (pro efektivní kontrolu, plánování a pooling zdrojů)

(součástí je virtuální storage appliance 1.0)

vCenter SRM 5.0 (business continuity)

vCenter Operations (monitorování a správa)

vShield Security 5.0 (virtualizované bezpečnostní funkce a ochrana perimetru)

vCloud Director 1.5 (definování politik, reporting, samoobslužnost)

 

Hybridní model

 

VMware se, vcelku moudře, nechce zaměřovat pouze na privátní cloudy a pro uvedení vSphere 5 má proto řadu partnerů nabízejících pronájem infrastruktury pro provoz hybridních cloudů kombinujících jak vlastní železo, tak pronajaté kapacity.

bitcoin školení listopad 24

 

V následujícím článku vám přineseme další podrobnosti o novinkách ve vSphere 5.