;

Sociální sítě hýbou světem internetu, ale také pracovní dobou českých zaměstnanců

14. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kdo si hraje, nezlobí. Ale ani nepracuje. Češi jsou podle posledního průzkumu společnosti truconneXion poměrně hravým národem, protože celou pětinu času pracovní doby stráví průměrně zábavou.

A to i přesto, že majitelé firem v současné době řeší především efektivitu svých zaměstnanců a s nasazením hledají další zdroje úspor. Roste tak také zájem o software, který dokáže odhalit takové aktivity, které nesouvisí s popisem práce.

Po dlouhou dobu vedla tabulku odpočinkových aplikací karetní hra Solitaire. V roce 2007 jej zastínily onlinové strategické hry typu Travian a comeback karet se neočekává ani v roce 2009. Letošní prim drží sociální sítě typu Facebook. Vzhledem k tomu, že na nejpopulárnější světové síti má profil už přes milion Čechů, tráví tam čas i drtivá většina zaměstnanců v kancelářských profesích.

Klasický karetní Solitaire byl podle dat průzkumu oblíben především mezi asistentkami a úředníky. Experti v IT odděleních, kteří si mohou hry sami nainstalovat, dávají přednost RPG střílečkám a strategiím. Nepřehlédnutelný je nástup on-line her. Ty totiž hraje přes sedmdesát procent všech hráčů v pracovní době. Mimo strategických týmových her typu Travian jde zejména o krátké tematické flashové hry na jedno zahrání. Za nimi následují jednoduché společenské a karetní hry, jako třeba poker.

Internetové aplikace - čas na stránkách

„Osobně vidím největší nešvary v používání sociálních sítí a komunikačních nástrojů typu ICQ nebo Skype. Zaměstnanci věnují nepracovní komunikaci překvapivě velkou část pracovní doby. V podstatě je to stejné, jako kdyby každý den minimálně hodinu a půl seděl u jejich stolu kamarád, se kterým si vyprávějí své zážitky z víkendu nebo dovolené," vysvětluje Robert Kleiner, ředitel pro strategický rozvoj společnosti truconneXion.

bitcoin školení listopad 24

Tlak na omezení nákladů v období současné krize stoupá. Jednou z nejvyšších rozpočtových položek každé firmy tvoří náklady na zaměstnance, a tak majitelé firem více než kdy dříve pečlivě sledují jejich vytíženost, nebo naopak prostoje. Často k tomu využívají specializovaného softwaru AuditPro, který dokáže sledovat veškeré počítačové aktivity zaměstnanců. „Už i samotné rozšíření informace, že bude ve firmě nasazen monitorovací systém práce uživatelů na počítači, má výrazný preventivní účinek," tvrdí Robert Kleiner.

Do médií už pronikla řada případů, kdy byli takto odhaleni zaměstnanci, kteří většinu své pracovní doby brouzdali po internetu či hráli hry. Desítky lidí tak musely opustit například kopřivnickou Tatru, ale i třeba ostravský magistrát. „Podle statistických údajů získaných pomocí AuditPro jde pouze o špičku ledovce. Obrovské rezervy ve využívání kapacit počítačového vybavení a svých lidských zdrojů vykazuje v podstatě každá společnost, kde mají zaměstnanci zcela nekontrolovaný přístup k počítači," dodává Kleiner.