;

Kyberterorismus ve Skyfall vs. realita

20. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Od GoldenEye až po Quantum of Solace čelil James Bond zbraním, které nevypadaly jako z tohoto světa. Ve svém aktuálním vystoupení „Skyfall“ je nejznámější agent Velké Británie postaven proti opravdovému nebezpečí naší doby – kyberterorismu.

Kevin Haley, ředitel pro bezpečnostní technologie ve společnosti Norton vysvětluje, proč vidí Bondovu bitvu jako autentické globální nebezpečí.

1. Zločinné doupě

Raoul Silva (hraný Javierem Bardemem) spouští své kybernetické útoky z opuštěného ostrova na Dálném východě obklopen řadami počítačů a serverů jen s několika stoupenci. Podle Haleyho je to scéna, která nese určitý odraz ze skutečnosti. „Kyberzločinci často využívají pro některé své operace méně rozvinuté země, které přistupují nedbale k online bezpečnosti. Se servery uloženými v těchto zemích mohou útočníci volně operovat z kterékoliv části světa."

2. Nová technická autorita

32letý Ben Whinshaw se ve Skyfall stal novým technickým koumákem „Q“ jen několik týdnů poté, co britská vláda spustila hledání další generace kyberšpionů. „Je to nový odvážný svět sloužící národní bezpečnosti, kde mnoho nových hráčů sotva opustilo své náctileté období. Obsazení mladého programátora coby nového Q odráží osobnosti, které můžeme najít v předních liniích kdybernetických válek,“ konstatuje Kevin.

3. Infiltrace do infrastruktury

bitcoin školení listopad 24

Kyberzločinec Raoul Silva se Bondovi chlubí s možností pouhého stisknutí tlačítka ke kontrole a narušení národní infrastruktury. „Není to pouhý stisk tlačítka,“ říká Kevin. „Přesto počítačoví červi jako Stuxnet již demonstrovali svou sílu k narušení na industriální úrovni. V roce 2010 se hackeři dostali až do íránského zařízení na obohacování uranu a byli schopni způsobit jeho poruchu. Naprogramovali válce v zařízení, aby se točily tak rychle, že se zničily. Tento případ kybersabotáže musel zabrat několik měsíců, možná i let, než se realizoval."

4. Peníze, peníze, peníze

Zločinec ze Skyfall má přístup k některým působivým prostředkům včetně vrtulníků, milionů dolarů a dobře vyzbrojených stoupenců – z nichž všechny mohou být financovány z nízkoúrovňového podvodu zařízeným hackery z celého světa. „Naneštěstí může být hacking velmi profitabilní,“ vysvětluje Kevin. „Vezměte si například mobilní malware. Podvodníci vydělávají peníze vytvořením mobilní aplikace s Trojským koněm, která se na povrchu chová jako neškodná hra nebo nástroj, ale jakmile je jednou stažená, skrytě zasílá prémiové SMS. Oběť zjistí, že se stala terčem útoku, až když jí přijde tučný účet od mobilního operátora na konci měsíce.“