;

Kvalitní informační systém zefektivní vaši výrobu

27. 1. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: Fotolia.com
Dnes se podíváme na výrobní podniky. Jak by měl vypadat a co by měl zvládat ideální IS pro malé a středně velké firmy z tohoto oboru?

Aplikace ERP se obecně soustředí především na výrobní společnosti. Jejich roli mohou plnit také tzv. MRP (Material Requirements Planning) založené na plánování materiálových potřeb. Dříve tyto systémy nekalkulovaly a nezahrnovaly výrobní zdroje (např. lidskou pracovní sílu nebo strojový čas), proto vznikly MRP II beroucí v úvahu veškeré zdroje spojené s výrobou. Většina firem však dnes již nepoužívá stand-alone MRP, neboť tyto aplikace bývají součástí (jako moduly) vyspělých výrobních ERP systémů a slouží pro vlastní plánování a řízení výroby.

Požadujte kustomizaci

Vhodné ERP musí být ušito na míru (nebo alespoň dostatečně uzpůsobeno) společnosti tak, aby dokázalo plnit obchodní požadavky jejího vedení. V opačném (a v tom lepším) případě dostanete produkt, který sice může nabídnout úžasnou funkcionalitu, ale vy ji nevyužijete a zaplatíte zbytečně navíc. Nebo naopak koupíte informační systém za úžasnou cenu jen proto, abyste zjistili, že neumí vlastně téměř nic z toho, co od něj očekáváte. Ideální ERP by mělo pokrývat všechny funkční oblasti průmyslového odvětví a vycházet z analýzy potřeb vlastního podniku a jeho výrobních procesů.

S případnou adaptací a integrací do existující softwarové infrastruktury pak pomůže systémový integrátor. Software by měl nabízet podporu procesů v klíčových oblastech, jako jsou např. lidské zdroje, finance, logistika, prodej, služby, správa dodavatelského řetězce či správa produktových dat atd.

Hráčů je na tomto poli celá řada, jednou ze zajímavých  voleb však zůstává tradiční SAP. Zde je dodavatelů více, např. společnost T-Systems nabízí speciální variantu ušitou na míru výrobním podnikům, postavenou na SAP All-in-One: TS Výroba.

ERP sníží náklady, zvýší zisky…

Jaké další funkce požadovat od výrobního ERP systému? Rozhodně by měl být škálovatelný, aby se mohl přizpůsobit případným změnám (např. růstu či restrukturalizaci) společnosti a adaptovat se na aktuální tržní trendy. Jeho nasazením byste měli dosáhnout zvýšení obratů, zisků i podílu na trhu, a naopak snížení výrobních nákladů, množství odpadních materiálů, času na produkci výrobku. Díky vhodně zvolenému ERP se zjednoduší také správa dat z případných jednotlivých, geograficky rozptýlených poboček. Získáte také lepší pohled do problematiky trhu, a díky vhodnému sběru dat budete moci předvídat jeho potřeby. Další pozitiva? Kvalitnější výrobky, snazší vývoj nových produktů na základě zákaznických požadavků, levnější údržba strojového parku a díky automatizaci také jednodušší komunikace s partnery a zákazníky. Kvalitní ERP tak pro firmu v dnešním konkurenčním prostředí může znamenat rozdíl mezi bytím a nebytím.

Plánování zdrojů je jádrem softwaru pro podporu výrobních procesů a pomáhá v rozvržení výrobních aktivit z hlediska nákladů, materiálů i pracovních sil. Z hlediska funkcí je od ERP dobré požadovat také (alespoň některé) z následujících: plánování zdrojů, dohled nad výrobní halou, integrovanou skladovou kontrolu a celou řadu praktických modulů (MRP, CRM, BW apod.). Integrace takového softwaru pro podporu výrobních procesů by vám měla udělat pořádek v datech (např. zbavit vás duplicitních dat), usnadnit plánování výroby a práce, umožnit lepší kontrolu kvality (včetně případných nápravných opatření), zjednodušit produktovou dokumentaci a zajistit co možná nejefektivnější kontinuální produkci.

Co je TS Výroba?

Málokterý CIO si bude stěžovat na nedostatek informací. Mnohem pravděpodobněji se jeví výtky k jejich organizaci. Na co jsou firmě data, o jejichž existenci sama neví, a proto je nevyužije pro podporu svého podnikání? A právě k nápravě tohoto problému slouží dobře navržený a realizovaný podnikový informační systém. Jedním takovým je také TS Výroba od T-Systems, která splňuje veškeré nároky na kvalitu a je certifikována jako SAP All-in-One řešení. Hodí se pro střední a menší výrobní podniky, pro které má smysl přednastavení většiny procesů, které v důsledku znamená významné úspory při implementaci celého řešení. Výhodami jsou vedle cenové dostupnosti také snadné a rychlé zavedení, výtečná škálovatelnost a jednoduchost ovládání i zaškolení.

Na co nezapomenout při volbě systému ERP

Vzhledem k novým technologiím, měnícímu se tržnímu prostředí, vysoce konkurenční nabídce a dalším faktorům se výběr softwaru ERP stal zase o něco složitějším. Rozhodně však vždy požadujte takový, který splní všechny (nebo alespoň drtivou většinu) vaše požadavky. Při výběru dodavatele pak zvažujte jeho zkušenosti, zkontrolujte reference a ověřte si úroveň jeho zákaznické podpory. Následně nezapomeňte učinit tyto kroky:

Je-li to možné, produkt si sami „osahejte“

Asi byste nekoupili televizi, kterou jste nikdy neviděli. Analogicky byste proto měli uvažovat v případě softwaru ERP. Dokud si jej sami nevyzkoušíte, vidíte jen plno superlativů v produktovém letáku. Proto zkuste u dodavatele vyjednat návštěvu a test v prostředí, kam svůj produkt již nasadil (u jiného klienta). Pokud to z nějakého důvodu nebude možné, zkuste si výrobek ozkoušet jinými způsoby mimo produkční prostředí.

Hovořte s ostatními

Dodavatel vám logicky o svém produktu poví jen to nejlepší. Ptejte se proto referencí, ideálně lidí z podniků, které dané ERP již využívají. Jejich zkušenosti a nestranný posudek mohou mít při rozhodování cenu zlata.

Vždy hleďte do budoucna

Nákup systému ERP je ohromnou investicí. Proto by neměla uspokojit jen současné potřeby společnosti, ale i případné budoucí. Vyberte si škálovatelný software, který se dokáže přizpůsobit – nebo se připravte a po pár letech učiňte podobnou investici znovu. Uvidíme, co na to vedení…

Srovnávejte

bitcoin školení listopad 24

Udělejte si seznam alespoň tří dodavatelů, kteří připadají v úvahu, a porovnejte jejich produkty se seznamem vašich požadavků.

Autor pracuje jako Head of SAP Delivery Centre, T-Systems Czech Republic