;

BYOD v praxi - úspory, nebo náklady?

2. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: © Logostylish - Fotolia.com
Jestliže nejste na záplavu rozličných mobilních zařízení ve firemním IT prostředí připraveni, čekají váš IT rozpočet velké otřesy.

Proč bojovat s neustávající záplavou spotřebitelských zařízení přinášených na pracoviště zaměstnanci? Za tento bod jsme se již dostali. Nyní je čas se s novou situací vyrovnat a nalézt způsob, jak včlenit fungující BYOD do vaší sítě.

Pamatujete si časy, kdy mobilní zařízení vlastnil pouze top management firem? Nebo to, jak vaše společnost řešila mobilitu elegantním příkazem „tolerujeme pouze BlackBerry“? Teď se trend BYOD (z anglického bring your own device, přines své vlastní zařízení) rozšířil do celé vaší organizace – bez ohledu na to, zda je do děje zapojen váš IT tým nebo ne. A zatímco se vypořádáváte s problémy se správou zařízení a bezpečností sítě, pomalu si začínáte všímat, že mobilita stále lačněji požírá váš rozpočet na IT.

Nová řešení, datové plány, aplikace, software – jaké jsou vlastně skutečné náklady na BYOD?

Ve chvíli, kdy se IT oddělení přenesla přes odmítání povolení osobních zařízení v síti, se nabízela myšlenka, že BYOD vlastně může společnostem ušetřit peníze díky tomu, že nemusejí svým zaměstnancům kupovat koncová pracovní zařízení. Ve skutečnosti ovšem tyto úspory mohou rychle vymazat náklady pramenící z toho, jak bude IT oddělení schopné podporovat a zabezpečit všechna ta různá zařízení. Tady přichází na scénu stanovení pravidel pro BYOD – ta musí pracovníkům i zaměstnavateli jasně vymezit, co spadá do jejich kompetencí.

V průzkumu společnosti Xigo, jež se zabývá optimalizací výdajů v této oblasti, zmiňovali respondenti úspory nákladů jako primární cíl svých BYOD programů. Nicméně většina z nich (67 procent) uvedla, že jejich výdaje na mobilitu se po povolení určité formy BYOD nezměnily, dokonce se téměř čtvrtina dotazovaných setkala s jejich nárůstem. V jiném výzkumu, realizovaném společností Lieberman Software, většina respondentů (69 procent) sdělila, že BYOD podle jejich názoru zvyšuje náklady na IT a bezpečnost.

„Firemní manažeři si mohou myslet – už nemusím zaměstnancům kupovat notebooky či tablety, takže mi to ušetří peníze,“ říká Paul DeBeasi, viceprezident výzkumu ve společnosti Gartner. „Ovšem výdaje na hardware jsou mnohem nižší než skryté náklady BYOD,“ dodává, takže otázkou není, zda náklady poklesnou, ale zda budou růst nebo zůstanou stejné.

S úsporami raději nepočítejte

„Smiřte se s tím, že vám BYOD pravděpodobně neušetří žádné peníze,“ varuje. Jiní odborníci věří tomu, že snížení nákladů lze při zavedení smysluplné BYOD politiky dosáhnout, „nicméně pouze v případě, že jsou výdaje přesně určeny a strategicky spravovány dobře nastavenými pravidly,“ alespoň to tvrdí Hyoun Park, hlavní analytik společnosti Nucleus Research. Nicméně „většina společností nerealizuje BYOD způsobem, který by spořil náklady,“ říká.

bitcoin školení listopad 24

Podle Juniper Research se počet smartphonů vlastněných zaměstnanci a používaných pro účely byznysu do roku 2014 více než zdvojnásobí, a to ze 150 milionů v roce 2012 na 350 milionů do roku 2014. To je bezesporu velká lavina. Ovšem pokud vaše společnost funguje jako většina ostatních, zřejmě jste dosud ani nepřijali formální pravidla, která firmu ochrání před riziky spojenými s BYOD. Nedávná studie společností KnowBe4 a ITIC zjistila, že 71 procent firem, které povolují BYOD, nemá implementována specifická pravidla ani procedury pro zajištění bezpečnosti.

„Je potřeba vytvořit odpovídající úroveň kontroly s jasně danými pravidly, určitý typ dokumentace,“ říká Hyoun Park. Politika BYOD by měla být začleněna mezi spousty dokumentů s poučením o bezpečnosti na pracovišti či hmotné zodpovědnosti, které musejí zaměstnanci podepsat, aby vůbec mohli pracovat. Podepsaná pravidla také poskytují společnostem právo na ochranu sebe sama v případě krádeže, ztráty či zneužití zařízení.