Počet projektů v českých firmách a veřejné správě stagnuje, roste však důraz na jejich kvalitu a efektivní realizaci. Firmy začaly investovat do dražších projektů. Čtyři z deseti firem realizovalo projekty s rozpočtem nad 100 tis. EUR, u pětiny firem rozpočet přesáhl dokonce hranici 500 tisíc EUR (téměř 13 milionů korun). Vyplývá to z průzkumu projektového řízení interních projektů, který již posedmé uskutečnila společnost Ernst & Young v České republice a na Slovensku.
V obou zemích převažují dlouhodobější projekty s dobou realizace přesahující půl roku (v Česku 58 %, na Slovensku 67 %), obdobná je i struktura nejčastěji realizovaných typů projektů – vládnou zejména projekty na modernizaci IT, včetně systémové integrace.
„V České republice sice počet projektů stagnoval, ale celkově se situace v oblasti projektového řízení spíše zlepšuje, když roste zejména kvalita projektů. Množství neúspěšných projektů, tedy těch, které musely být pozastaveny, je minimální a nepřesahuje u většiny respondentů 10 procent,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Knap, partner oddělení podnikového poradenství společnosti Ernst & Young. Pozitivní je především fakt, že se firmám i institucím z veřejného sektoru daří dodržovat plánovaný rozpočet a harmonogram.
Z hlediska struktury realizovaných projektů dominuje oblast IT, jako nejčastější typ projektů realizovaných v posledních dvou letech ji uvedlo 74 procent respondentů. Projekty v oblasti restrukturalizace procesů a reorganizace řešilo 55 procent dotázaných firem, a projekt zaměřený na vývoj a uvedení nového produktu zmínilo 52 procent respondentů. „Počet projektů týkajících se modernizace IT výrazně vzrostl. Naopak ve srovnání s minulým rokem klesl více než o polovinu (na 21 procent) počet projektů zaměřených primárně na snižování nákladů,“ uvádí Michal Hanzal, senior konzultant oddělení podnikového poradenství společnosti Ernst & Young.
Ve srovnání s minulým rokem je také možné konstatovat ustálení počtu „skutečných“ projektových manažerů (51 procent), kteří mají na starosti řízení daných projektů. Přesto však zůstává téměř polovina projektů v dotázaných firmách pod vedením osob, které řízení projektu nemají přímo v náplni své práce. Se vzrůstajícím tlakem na efektivitu vedení projektu také rostou nároky na samotné projektové manažery, typický projektový manažer tak dnes musí řídit současně 2 až 3 projekty.
O studii
Letošního ročníku průzkumu interního řízení projektů se zúčastnilo 63 firem a organizací působících jak ve výrobním a těžebním průmyslu, tak v telekomunikacích, finančních službách, či instituce z veřejného sektoru. Cílem studie bylo zjistit celkový stav projektového řízení a identifikovat trendy v oboru. Mezi respondenty převažovaly menší firmy (čítající méně než
200 zaměstnanců) a středně velké společnosti (do 1000 lidí).
Přibližně pětinou byly zastoupeny velké korporace s počtem zaměstnanců přesahující dva tisíce. Z celkového počtu asi 19 procent respondentů uvedlo, že v jejich společnosti pracuje více než 10 lidí s pracovním zařazením projektový manažer.